5 ścieżek zwiedzania wystawy stałej

Odkryj historię polskich Żydów – spacer z przewodnikiem (2 godziny)


Spacer szczególnie polecamy grupom, które odwiedzają nasze Muzeum po raz pierwszy. Obejmuje on zwiedzanie całej wystawy stałej. Przewodniczka/przewodnik ułatwi Zwiedzającym podróż przez historię Polski opowiedzianą przez jej żydowskich mieszkańców. Rozpocznie się ona u początków państwa polskiego, a zakończy w czasach współczesnych.

Opowieść o Żydach polskich w XX wieku – spacer z przewodnikiem (1,5 godziny)


Zwiedzanie z przewodniczką/przewodnikiem części wystawy stałej poświęconej życiu polskich Żydów w XX wieku. Podróż rozpoczniemy w dwudziestoleciu międzywojennym, na gwarnej żydowskiej ulicy dużego polskiego miasta. Następnie, w labiryncie getta, opowiemy o losach Żydów pod niemiecką okupacją, a stamtąd przeniesiemy się w powojenny świat, w którym ocalali Żydzi starają się odbudować swoje życie.

Zagłada-pamięć – spacer tematyczny z przewodnikiem (do 2 godzin)


Spacer z przewodniczką/przewodnikiem przez część wystawy stałej poświęconej Zagładzie i upamiętnieniu jej ofiar w okresie powojennym. Zwiedzanie wystawy może być połączone z wyjściem z Muzeum i odwiedzeniem znajdujących się w jego najbliższym otoczeniu miejsc pamięci (między innymi Pomnika Bohaterów Getta, bunkra dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, etc.).

Święta żydowskie – spacer tematyczny z przewodnikiem (do 2 godzin)


Spacer szczególnie polecamy grupom, które odwiedzały już wcześniej wystawę stałą naszego Muzeum. Oglądanie jej wybranych elementów umożliwia poznanie żydowskiego roku obrzędowego. Podczas spaceru Zwiedzający dowiedzą się, jak religijni Żydzi świętują szabat oraz inne święta żydowskie. Będą mieli okazję nie tylko zobaczyć, ale i wziąć do ręki przedmioty związane z żydowską tradycją.

Życie – spacer tematyczny z przewodnikiem (do 2 godzin)


Spacer szczególnie polecany tym grupom, które odwiedzały już wcześniej wystawę stałą naszego Muzeum. Oglądanie jej wybranych elementów umożliwia poznanie żydowskiego cyklu życia. Podczas spaceru Zwiedzający poznają żydowskie obrzędy towarzyszące narodzinom, wejściu w dorosłość, założeniu rodziny i śmierci. Będą mieli okazję nie tylko zobaczyć, ale i wziąć do ręki przedmioty związane z żydowską tradycją.