5 ścieżek zwiedzania wystawy stałej

Odkryj historię polskich Żydów – spacer z przewodnikiem (2 godziny)


Zwiedzanie całej wystawy stałej : w 8 galeriach prezentowana jest 1000-letnia historia polskich Żydów od średniowiecza do czasów współczesnych. 

Opowieść o Żydach polskich w XX wieku – spacer z przewodnikiem (1,5 godziny)


Zwiedzanie 3 ostatnich galerii wystawy stałej poświęconych okresowi międzywojennemu, II wojnie światowej, Zagładzie i okresowi powojennemu.

Zagłada-pamięć – spacer tematyczny z przewodnikiem (2 godziny)


Wizyta w galeriach Zagłada i Powojnie będzie okazją do pogłębienia wiedzy o Zagładzie i jej upamiętnianiu. W galerii Zagłada skoncentrujemy się na dokumentacji z gett w Warszawie, Łodzi i Kownie, a także na różnych formach oporu, stosunkach polsko-żydowskich i na sprzecznych interpretacjach wydarzeń historycznych. W galerii Powojnie poruszymy temat odpowiedzi na Zagładę, włączając w to procesy o zbrodnie wojenne, upamiętnienia w Polsce i za granicą oraz publiczne debaty na temat przemocy antyżydowskiej w czasie Zagłady i po wojnie.

Święta żydowskie – spacer tematyczny z przewodnikiem (2 godziny)


Spacer „Święta” poświęcony jest najważniejszym momentom z kalendarza żydowskiego. W trakcie spaceru dowiemy się, dlaczego nie wolno pracować w szabat, z jakiej okazji jada się uszy Hamana i co łączy Pesach z Wielkanocą. Odnajdziemy ciekawe obiekty związane z żydowskimi rytuałami. Poznamy dawne i współczesne zwyczaje świąteczne.

Życie – spacer tematyczny z przewodnikiem (2 godziny)


W trakcie spaceru przybliżymy zwiedzającym obrzędy związane z cyklem życia, wynikające z zasad judaizmu. Odwołując się do przestrzeni wystawy, przewodnik opowie o kolejnych etapach życia żydowskiej kobiety i żydowskiego mężczyzny. Zwiedzający dowiedzą się, w jakich okolicznościach dziecko otrzymuje imię, co to są bat i bar micwa, dlaczego ślub żydowski odbywa się pod chupą, jak wyglądają kolejne etapy pogrzebu. Spacer będzie wyjątkową wyprawą w świat żydowskich rytuałów.