
POLIN Meeting Point 2018
Rusza rekrutacja do IV edycji POLIN Meeting Point szkoły letniej dla studentów z Polski, Izraela, Niemiec i Ukrainy.
Tegoroczna edycja szkoły odbędzie się w terminie 20 sierpnia – 2 września w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Będzie dotyczyła tematyki roku 1968, który zapisał się w historii jako rok buntu oraz początku rewolucji kulturalnej i obyczajowej. 50 lat po tych wydarzeniach zapraszamy uczestników i uczestniczki szkoły letniej do dyskusji nad jego znaczeniem dla państw europejskich (po obu stronach żelaznej kurtyny) i Izraela. Zgłoszenia przyjmujemy do 16 maja 2018 roku.
Uczestnicy
Do udziału w szkole letniej zapraszamy studentów i studentki oraz absolwentów i absolwentki (którzy uzyskali dyplom lub absolutorium w ciągu ostatnich 3 lat ) szkół wyższych z Polski, Niemiec, Izraela i Ukrainy, którzy chcieliby spotkać się w międzynarodowej grupie młodych ludzi i porozmawiać o wspólnej historii państw europejskich oraz Izraela i jej współczesnym znaczeniu, podczas ciekawych wykładów i warsztatów prowadzonych przez ekspertów i ekspertki a także poszukać inspiracji do własnych badań naukowych.
Informacje organizacyjne i formularz zgłoszeniowy dostępne są TUTAJ >>
Program
W 1968 wielu krajach młodzież protestowała w obronie wolności, choć po różnych stronach żelaznej kurtyny wolność definiowana była inaczej. Na Zachodzie krytykowano zastany porządek społeczny, konsumpcjonizm i imperializm. W krajach Bloku Wschodniego protestujący domagali się demokratyzacji i przestrzegania praw człowieka. W Polsce w marcu 1968 r. odpowiedzią na protesty studentów przeciwko polityce władz komunistycznych były brutalne represje i wzmożenie antysemickiej kampania propagandowej, połączone z czystką w aparacie władzy. Wskutek Marca ’68 dotkliwie ucierpiało życie intelektualne, naukowe. Ponad 13 tysięcy polskich Żydów zostało zmuszonych do zrzeczenia się obywatelstwa i emigracji.
Podczas 2-tygodniowego programu zajmiemy się:
- politycznymi i społecznymi uwarunkowaniami omawianych wydarzeń,
- mechanizmami działania propagandy,
- kobiecą perspektywą,
- zmianami społecznymi i w obszarze kultury.
Będziemy m.in. rozmawiać o stereotypie żydokomuny, przyczynach i konsekwencjach kampanii antysemickiej w Polsce 1967-1968, protestach studenckich i ich pacyfikacja przez władze, sytuacji w Izraelu, w Niemczech, na Ukrainie.
Szczegółowy program dostępny wkrótce.
Cele POLIN Meeting Point
Uczestnicy i uczestniczki będą mogli:
- rozwinąć umiejętności interpersonalne i międzykulturowe,
- skonfrontować swoje poglądy z perspektywą osób z innych krajów w bezpiecznej, otwartej atmosferze,
- ugruntować i poszerzyć wiedzę nt. historii Europy Środkowo-Wschodniej w okresie powojennym,
- zwiększyć umiejętność krytycznej analizy źródeł (w tym umiejętności pracy ze źródłami historii mówionej),
- poznać Muzeum POLIN i Warszawę oczyma swoich rówieśników.
Charakter zajęć
POLIN Meeting Point to dwa tygodnie intensywnej pracy podczas warsztatów, wykładów, dyskusji oraz zajęć integracyjnych, prowadzonych w Muzeum POLIN.
Część zajęć prowadzona będzie na wystawie czasowej poświęconej wydarzeniom Marca 1968 roku "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68".
Więcej informacji o wystawie >>
Program szkoły przygotowywany jest pod opieką Rady Programowej w składzie:
- dr Yael Granot-Bein (Uniwersytet w Hajfie);
- prof. Bianka Pietrow-Ennker (Uniwersytet w Konstancji);
- dr hab. Jolanta Żyndul (Muzeum POLIN).
Realizacja programu możliwa jest dzięki wsparciu Fundacji Rodziny Nissenbaumów i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Partnerzy
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |