Edukacja

Warsztaty dla przedszkoli

Odkrywaj, doświadczaj, dotykaj – zapraszamy do Muzeum POLIN, w którym tworzymy przestrzeń przyjazną dzieciom. Z myślą o przedszkolakach, przygotowaliśmy warsztaty dostosowane do możliwości poznawczych i zainteresowań dzieci w wieku 3-6 lat.


Łączymy elementy zabawy, nauki, muzyki i sztuki. Rozbudzamy ciekawość poprzez opowieści, samodzielne odkrycia  oraz kontakt z przedmiotami związanymi z kulturą i tradycją żydowską. Na każdym spotkaniu powstaje także pamiątkowa praca, którą dzieci zabierają ze sobą. Zajęcia prowadzimy na interaktywnej wystawie stałej i w miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" - bajecznej przestrzeni rozwijającej naturalną ciekawość dziecka i odpowiadającej na jego potrzebę ruchu. Pracujemy także z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, tworząc bezpieczną dla nich przestrzeń.

Zobacz listę tematów zajęć z pełnymi opisami >>


Podstawowe informacje organizacyjne:

 • czas trwania: 90 minut
 • cena biletów: 150 zł / grupa, opiekun wchodzi bezpłatnie
 • rezerwacja: rezerwacje@polin.pl

Zobacz pełne informacje organizacyjne >>

 

 

Lista zajęć:

 

Lokomotywą przez wystawę

Uwaga! Odjazd! Z królestwa Maciusia wyruszy pociąg, którym będziemy podróżować przez galerie wystawy stałej. Motywem przewodnim stanie się znany nam wszystkim wiersz Lokomotywa Juliana Tuwima. Spacerując po wystawie, odwiedzimy miejsca, w których będzie na nas czekać wiele przygód. Po powrocie podzielimy się wspomnieniami z podróży i wykonamy pamiątkowe kartki.

Na wystawie stałej odwiedzimy galerię Wyzwania nowoczesności i Na żydowskiej ulicy.

Zajęcia odpowiednie dla dzieci w wieku 4-6 lat.

 

Czym pachnie Szabat?

Szabat to jedno z najważniejszych świąt żydowskich. W trakcie zajęć poznamy tradycje żydowskiego domu, zapachy kuchni i zwyczaje świąteczne. Porozmawiamy o tym, jak ważny jest odpoczynek i wspólnie spędzony czas w gronie rodzinnym. W „pachnącym” nastroju zrobimy własną besamimkę, czyli pojemnik na wonne zioła lub korzenie. 

Na wystawie stałej odwiedzimy galerię Miasteczko.

Zajęcia odpowiednie dla dzieci w wieku 3-6 lat.

 

Zapomniane zawody

Chcecie odwiedzić świat dawnych kupców i handlarek, mincerzy, bankierek, wojowników i królów? Razem wyruszymy w podróż do najdawniejszych czasów, poznamy zapomniane już zawody, odwiedzimy gród księcia, będziemy handlować przyprawami i drogocennymi materiałami. Wykonamy również własną monetę, która… kto wie, może stanie się walutą jakiegoś bajkowego kraju?

Na wystawie stałej odwiedzimy galerię Pierwsze spotkania.

Zajęcia odpowiednie dla dzieci w wieku 4-6 lat.

 

Pod dachem synagogi z iPadami

Byliście kiedyś w synagodze? Czy mieszkają tam dzikie zwierzęta i stwory? Na pewno spróbujemy ich poszukać i złapać obiektywem aparatu! Może nam się uda nawet opowiedzieć ich historię. Na zakończenie zrobimy wspólnymi siłami kolorową dekorację malarską, którą będzie można potem przyozdobić  przedszkolną klasę czy świetlicę. 

Na wystawie stałej odwiedzimy galerię Miasteczko.

Zajęcia odpowiednie dla dzieci w wieku 4-6 lat.

 

O języku hebrajskim na wesoło

Alef-bet to alfabet hebrajski. Tańcząc i śpiewając, dowiemy się, jakie ciekawe nazwy mają litery hebrajskie. Zobaczymy, co jest interesującego w hebrajskich książkach. Podczas zabaw i ćwiczeń gimnastycznych poznamy kształty liter.. Na zakończenie uruchomimy swoją wyobraźnię i stworzymy własnego literowego zwierza.

Na wystawie stałej odwiedzimy galerię Na żydowskiej ulicy.

Zajęcia odpowiednie dla dzieci w wieku 4-6 lat.

 

Gry i zabawy dzieci żydowskich

Chcecie poznać z nami mischakim, czyli z języka hebrajskiego gry i zabawy? Na wystawie stałej będziemy się świetnie bawić na podwórku starej kamienicy. Gra w klasy, w drejdla (żydowskiego bączka), liczne wyliczanki i zgadywanki to tylko niektóre z przyjemności, które na Was czekają. Aby dłużej wspominać pobyt „U króla Maciusia”, dzieci wykonają swoją własną zabawkę.

Na wystawie stałej odwiedzimy galerię Na żydowskiej ulicy.

Zajęcia odpowiednie dla dzieci w wieku 3-6 lat.

 

W Maciusiowym królestwie

Jak wyglądało królestwo króla Maciusia Pierwszego? Poznacie je, uczestnicząc w przedstawieniu japońskiego teatru Kamishibai, nazywanego również teatrem obrazkowym. Zobaczycie fragmenty najbardziej znanej książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy. Będziemy też rozmawiać o prawach dziecka, odpowiedzialności i władzy, używając do tego nowatorskich kart edukacyjnych. Każdy stworzy własne prawo, które będzie mogło zawisnąć na przedszkolnej ścianie.

Na wystawie stałej odwiedzimy galerię Wyzwania nowoczesności.

Warsztaty dla dzieci w wieku 6 lat.

 

Warsztaty odbywają się w miejscu edukacji rodzinnej oraz na wystawie stałej. 

 


Informacje organizacyjne

Cena: 150 zł / grupa wraz z opiekunkami (opiekunami)

Maksymalna liczba osób w grupie: 30 dzieci oraz 3-5 opiekunów

Miejsce zbiórki grupy: hol główny Muzeum POLIN

Czas trwania: 90 minut (60 minut zajęć merytorycznych, 30 minut zabawy "U króla Maciusia")

Kiedy: Warsztaty prowadzone są w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 10:15–11:45. Każda grupa jest zobowiązana, by przyjść do muzeum 15 minut przed rozpoczęciem zajęć ze względu na kontrolę bezpieczeństwa. 

Rezerwacje: rezerwacje@polin.pl

Rezerwacji należy dokonywać co najmniej 2 tygodnie przed planowanymi warsztatami. W szczególnych sytuacjach losowych zastrzegamy sobie prawo do odwołania zajęć lub zmiany ich tematu.

W mailu bardzo prosimy o zawarcie informacji:

 • Data (wybrany zakres dat),
 • Godzina,
 • Temat warsztatów,
 • Nazwa szkoły/przedszkola,
 • Adres,
 • Która to klasa/ wiek dzieci,
 • Liczba uczniów/opiekunów,
 • Kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy),
 • Dodatkowe informacje o grupie (np. niepełnosprawności, profil, etc.).

Co ze sobą zabrać: W miejscu edukacji rodzinnej przebywa się w obuwiu zmiennym lub w skarpetkach.

Pobierz regulamin uczestnictwa w warsztatach edukacyjnych >>

 

Miejsce edukacji rodzinnej

Darczyńcy

                    

Patroni medialni