Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, fot. Magda Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum

Wolontariat w Muzeum POLIN

Niezależnie od tego, ile masz lat, jakie jest Twoje wykształcenie i doświadczenie oraz czym się interesujesz, możesz zostać naszym wolontariuszem. Jeśli lubisz pomagać innym, chcesz się rozwijać, spotkać ciekawych ludzi, to miejsce jest dla Ciebie.


W naszym muzeum organizujemy profesjonalne i nowoczesne Centrum Wolontariatu. Do współtworzenia go zapraszamy uczniów (od 14 roku życia), studentów, osoby pracujące i seniorów.

Jak możesz nam pomóc?

Nasi wolontariusze pomagają nam w różnych obszarach działalności muzeum, m.in.:

  • Obszar kulturalny – odnajdzie się tutaj nie tylko miłośnik kultury, ale także dobry organizator. W tym obszarze możesz nam pomóc przy organizacji i obsłudze imprez odbywających się w naszym muzeum (wykładów, debat, spektakli, koncertów, pokazów filmowych, wydarzeń plenerowych). Współpracując z nami przy tych zadaniach, zawsze będziesz w centrum najważniejszych wydarzeń.
  • Miejsce Edukacji Rodzinnej – do współpracy w tym obszarze zapraszamy szczególnie tych, którzy lubią pracę z dziećmi. W przestrzeni MER-u, która została przygotowana specjalnie z myślą o najmłodszych, wesprzesz naszych edukatorów podczas organizacji warsztatów, jak również w ich codziennej pracy.
  • Centrum Informacyjne – jeżeli posiadasz wiedzę z zakresu historii i kultury Żydów, lubisz kontakt z ludźmi, a dodatkowo masz duszę poszukiwacza, to miejsce jest dla Ciebie. Oferta Centrum Informacyjnego jest kierowana do szerokiego grona odbiorców, niespecjalistów, ale zainteresowanych uzyskaniem pogłębionej informacji o historii, kulturze i współczesnym życiu polskich Żydów, a także osób poszukujących swoich korzeni.
  • Obszar socjologiczny – to obszar dla osób otwartych, które łatwo nawiązują kontakt z ludźmi. W tej grupie wolontariusze opracowują ankiety, przeprowadzają badania i analizują ich wyniki pod opieką naszego socjologa.

Co możemy Ci zaoferować? 

  • Zaświadczenie o współpracy
  • List referencyjny (dla najaktywniejszych wolontariuszy)
  • Bezpłatny wstęp na wystawę stałą i czasową (dla stałych wolontariuszy)
  • Możliwość uczestniczenia w wydarzeniach organizowanych przez muzeum
  • Zdobycie doświadczenia w pracy w instytucji kultury

Jak zostać naszym wolontariuszem?

Rekrutacja na stały wolontariat odbywa się cyklicznie. Od stycznia będziemy prowadzić również rekrutację na wolontariat akcyjny (akcja „Żonkile”). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, napisz do nas: wolontariat@polin.pl.

Jak się z nami skontaktować?

Koordynatorzy: