Koncert

29.03.2018

Das alte Gesetz – polska premiera filmu i koncert Orchester Jakobsplatz

Das Alte GesetzDas Alte GesetzDas Alte GesetzDas Alte GesetzDas Alte GesetzDas Alte GesetzDas Alte GesetzDas Alte Gesetz
fot. materiały prasowe

Koncert cenionej niemieckiej orkiestry kameralnej Orchester Jakobsplatz, która zagra podczas projekcji odrestaurowanej kopii filmu niemego "Das alte Gesetz". Pierwszy pokaz odbył się w lutym na festiwalu Berlinale. Na naszej scenie wystąpi 12 muzyków i dyrygent, Daniel Grossman.


29 marca (czwartek), godz. 19:00, bilety: 30 zł, KUP BILET >>

W połowie XIX wieku Baruch - syn rabina - postanawia odejść ze swojego sztetla, aby zostać aktorem. W pierwszej kolejności dołącza do wędrownej grupy teatralnej i otrzymuje angaż w wiedeńskim Burgtheater. Baruchowi udaje się zostać odnoszącą sukcesy gwiazdą. Jego ojciec Rabbi Mayer jest przerażony życiem swojego syna i wyrzeka się go. Gdy jednak przychodzi na przedstawienie "Don Carlos" z synem w roli głównej, jest pod wielkim wrażeniem jego gry, dostrzega w nim łaskę Boga i przebacza mu. Baruch wraca do domu, gdzie czeka na niego jego nastoletnia miłość, Estera.

  • "Das alte Gesetz" (niemy film Ewalda André Duponta z 1923 r., 128 minut)
  • współpraca z ARTE / Berlinale Film Festival 2018
  • muzyka: Philippe Schoeller (światowa premiera)


Philippe Schoeller, kompozytor:

Philippe Schoeller to francuski kompozytor, urodzony w 1957 roku. Obdarzony od najmłodszych lat solidnym wykształceniem muzycznym w zakresie fortepianu, śpiewu chóralnego, harmonii, kontrapunkt, analizy i dyrygentury, Philippe Schoeller uczęszczał od 1982 do 1986 roku do klas Pierre’a Boulez’a w Collège de France, jak również Franco Donatoniego i Iannisa Xenakisa w paryskim konserwatorium i École des Hautes Études. Jego kontakty z Helmutem Lachenmannem, Henrim Dutilleux, Elliottem Carterem i Wolfgangiem Rihmem  zaowocowały wymianą, która doprowadziła do nieuchronnych konsekwencji w jego podejściu do kompozycji.  Jego muzyka otrzymała wiele nagród (od międzynarodowych konkursów kompozytorskich Antidogma i "Henri Dutilleux", Fundacji Natixis, Sacema), jest napisana dla bardzo różnych składów z elektroniką lub bez (Feuillages). Philippe Schoeller  prowadzi także wykłady, uczy analizy i kompozycji w konserwatorium w Lyonie.

Orkiestra Jakobsplatz Muenchen (OJM):

Orkiestra Jakobsplatz Muenchen (OJM) to coś więcej niż tylko orkiestra, a jej występy  to coś więcej niż tylko koncerty. OJM tworzy bowiem przestrzenie i możliwości rozwoju dla żywej niemiecko-żydowskiej kultury współczesnej. Istnieje od 10 lat. Została założona w 2005 roku przez dyrygenta Daniela Grossmanna. Wchodzący w jej skład muzycy pochodzą z ponad 20 krajów; niektórzy z nich są Żydami i niektórzy nie są, ale prawie wszyscy mieszkają w Niemczech.

Sercem artystycznej działalności OJM jest tworzenie doświadczeń, które przełamują i poszerzają zwyczajowe granice koncertu, zawsze skoncentrowane na niemiecko-żydowskiej kulturze. Związek ze  współczesnością podkreślają kompozycje pisane specjalnie na zamówienie zespołu.

Orkiestra koncertowała w Austrii, na Węgrzech, w Rumunii, Izraelu, Mołdawii, Ukrainie, Uzbekistanie, Czechach, Szwecji i Ameryce Północnej. OJM współpracuje z instytucjami kultury o światowej renomie, takimi jak Villa Stuck, Munich Kammerspiele Theatre, Bawarski Teatr Narodowy, Bawarska Opera Narodowa i Monachijski Festiwal Operowy. Na swoim koncie Orkiestra ma również występy ze znanymi solistami, takimi jak Ingeborg Danz, Anne-Sophie Mutter, Reto Bieri, Daniel Hope, Sergei Leiferkus i Christoph Prégardien.

The OJM wydała płyty z dziełami Johna Cage'a i Paula Ben-Haima w wytwórnii NEOS Music. Seria filmów DVD z Monachijskiego Muzeum Filmowego obejmuje film niemy "Student z Pragi" z muzyką Josefa Weissa w wykonaniu orkiestry podczas występu w berlińskim teatrze Volksbühne podczas Berlinale 2012.

Daniel Grossmann, dyrygent:

Daniel Grossmann jest nie tylko dyrygentem. Jest także założycielem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Jakobsplatz Muenchen. Pod jego kierownictwem, od założenia w 2005 roku OJM zyskała miano uznawanego na całym świecie profesjonalnego ensemble’a. We wrześniu 2012 roku Bawarskie ministerstwo nauki, badań i sztuki przyznało mu nagrodę "Pro meritis scientiae et litterarum" za założenie i kierownictwo artystyczne OJM.

Urodzony w Monachium w 1978 roku, rozpoczął studia dyrygentury u Dr. Hans-Rudolf Zöbeley w Monachium i kontynuował je w New York Metropolitan Opera u Scotta Bergesona i w Akademii Ferenca Liszta w Budapeszcie u profesora Ervina Lukácsa. Poprowadził wiele koncertów z orkiestrami w Niemczech i za granicą; należą do nich barokowy zespół "Capella Savaria", Węgierska Filharmonia Debrecen, gruzińska orkiestra kameralna Ingolstadt i Orkiestra Kameralna Węgierskiej Opery Państwowej w Budapeszcie. W latach 2000-2006 był stałym gościnnym dyrygentem Żydowskiego Festiwalu Letniego w Budapeszcie.

Współpracował z wybitnymi solistami: Tanją Becker-Bender, Ingeborgem Danzem, Reto Bieri, Adrianem Brendelem, Kevinem Connersami, Danielem Hope, Siergiejem Leiferkusem, Igorem Oistrakhem, Christophem Prégardienem i Derekiem Lee Raginem.

 

Produkcja Deutsche Kinemathek, Berlin, ZDF/ARTE, Orchester Jakobsplatz München. Współpraca Goethe-Institut i Sunrise Foundation for Education and the Arts, San Diego.

 

Partner

Scenę Muzyczną wspiera LOTTO

07.03.2018