Spektakl

7-9.09.2018

Dawid jedzie do Izraela - premiera spektaklu w ramach programu "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68"

Dawid jedzie do IzraelaDawid jedzie do IzraelaDawid jedzie do IzraelaDawid jedzie do IzraelaDawid jedzie do IzraelaDawid jedzie do IzraelaDawid jedzie do IzraelaDawid jedzie do Izraela
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Spektakl דוד נוסע לישראל ("Dawid jedzie do Izraela") Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy to teatralna fantazja odnosząca się do wielowiekowej historii i kultury Żydów w Polsce. Punktem wyjścia są obchody 50. rocznicy wydarzeń Marca ’68 oraz gest tworzenia parabolicznej opowieści w reakcji na zajścia polityczne, podobny do tego, na jakim oparta jest powieść Andrzeja Szczypiorskiego „Msza za miasto Arras” z 1971 roku. 
 

7, 8, 9 września (sobota - poniedziałek), godz. 19.00, bilety: 60 zł (normalny) / 40 zł (ulgowy)
Przedstawienie rozpoczyna się od rekonstrukcji realiów Marca 1968 roku. Trwa antysemicka nagonka. Polscy rodzice, wychowujący adoptowanego chłopca decydują się przywrócić mu jego dotąd ukrywaną, żydowską tożsamość. Osią tematyczną spektaklu jest kulturowa figura Żyda, obecna w polskiej pamięci zbiorowej. Nakładające się plany czasowe tworzą baśniową rzeczywistość polsko-żydowskiego uniwersum, w którym typowa polska rodzina z okresu PRL-u spotyka się m.in. z Władysławem Gomułką, Kazimierzem Wielkim, jego żoną Aldoną i żydowską kochanką Esterą, a nawet z królową Polski Maryją z Nazaretu.
 
Od twórców:
Zależy nam na przyjęciu perspektywy łączącej, która wymykałaby się dotychczasowym narracjom. W naszej opinii charakter dyskusji na „tematy polsko-żydowskie” bardzo często generuje wyłącznie podziały. Dlatego celowo podważamy klisze, obecne w tych dyskursach, a także odżegnujemy się od wspólnego dla obu narodów kultu pamięci i narodowego cierpienia. Chcemy, aby nasz spektakl odgórnie zakwalifikowany jako wypowiedź na „tematy żydowskie”, oprócz nich dotykał także z premedytacją „tematów polskich”, m.in.: polskiego patriotyzmu, tożsamości narodowej czy upamiętnieniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
 
 
 • reżyseria: Jędrzej Piaskowski
 • dramaturgia: Hubert Sulima
 • scenariusz sceniczny: Jędrzej Piaskowski, Hubert Sulima
 • scenografia: Kornelia Dzikowska
 • kostiumy: Hanka Podraza
 • muzyka: Jan Tomza-Osiecki
 • choreografia: Mikołaj Karczewski
 • asystent reżysera: Wojtek Sobolewski
 • inspicjentka: Malwina Szumacher
 • kierowniczka produkcji: Magda Igielska
 • obsada: Jan Dravnel, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Sebastian Pawlak
 • koprodukcja: TR Warszawa, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
 
 
 
Premiera wyprodukowana w ramach projektu teatralnego towarzyszącego programowi "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68".
 
Od marca do września 2018 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN realizuje program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68", który przywraca pamięć o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii sprzed 50 lat. Program ma skłonić do refleksji, czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka. Obok wystawy czasowej "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68", Muzeum POLIN wspólnie z TR Warszawa ogłosiły zamknięty konkurs dla młodych twórców sztuk teatralnych na projekt spektaklu inspirowanego żydowskim doświadczeniem Marca ’68. Zwycięskim projektem konkursu jest JUDEN R(AUS) ARRAS.
 
Premiera spektaklu Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy, pod nowym tytułem "Dawid jedzie do Izraela", odbędzie się we wrześniu 2018 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Po premierze spektakl będzie grany w TR Warszawa i Muzeum POLIN. 
 • kuratorzy projektu teatralnego "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68": Karolina Sakowicz (Muzeum POLIN), Roman Pawłowski (TR Warszawa)
 • współpraca kuratorska: Paweł Kulka (TR Warszawa)
 • koordynatorka projektu: Iwona Oleszczuk (Muzeum POLIN)
 • producentki: Katarzyna Białach, Marta Bielska, Magda Igielska, Natalia Starowieyska (TR Warszawa) / Ewa Opawska, Iwona Oleszczuk (Muzeum POLIN)
 

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach. Obserwuj nas na facebook.com >>

07.08.2018