Seminarium
28.04.2014 18:00
„Uwierzyć w muzeum?” z profesorem Stanisławem Obirkiem
VII seminarium z cyklu „Uwierzyć w muzeum?”: „Na czym polega świętość?”
Gość specjalny: prof. Stanisław Obirek - teolog, historyk, antropolog kultury, były jezuita.
Czy tradycje religijne są w stanie nawiązać kontakt z dzisiejszymi czasami, nadążyć za tempem rozwoju cywilizacyjnego? Na seminariach z cyklu Uwierzyć w Muzeum? szukamy odpowiedzi na te i inne istotne pytania. Rozmawiamy o sprawach istotnych, godnych poważnej refleksji. Nie są to debaty teologiczne, choć punktem wyjścia i inspiracją są dla nas fragmenty Tory, pięciu początkowych ksiąg Biblii, stanowiących podstawę judaizmu i chrześcijaństwa. Czy teksty te mogą nam pomóc zrozumieć dzisiejszą skomplikowaną rzeczywistość? Podczas dyskusji prowadzonych przez Halinę Bortnowską i Stanisława Krajewskiego będziemy rozmawiać o sprawach współczesnych i uniwersalnych, dotyczących każdego z nas. Na każde spotkanie zapraszany jest gość specjalny - osoba, która podzieli się z nami swą wyjątkową wiedzą i doświadczeniem.
28 kwietnia zapraszamy na seminarium Na czym polega świętość?, którego gościem specjalnym będzie prof. Stanisław Obirek - teolog, historyk, antropolog kultury, były jezuita. Badacz miejsca religii we współczesnej kulturze, orędownik dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego.
Seminaria Uwierzyć w muzeum? odbywają się raz w miesiącu, w poniedziałki (od godz. 18:00 do godz. 20:00). Są otwarte dla wszystkich.
Kolejne spotkanie:
- 19 maja o godz. 18:00: „Czy wojsko musi istnieć?”, Janusz Onyszkiewicz, dwukrotny minister obrony narodowej, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
O prowadzących:
Halina Bortnowska jest publicystką, filozofem i teologiem, byłą redaktorką miesięcznika „Znak”. Od lat komentuje aktualne zjawiska społeczne z perspektywy etycznej i chrześcijańskiej. Jest autorką książek: „Już / jeszcze nie”, „Co to, to nie” i „Wszystko będzie inaczej” (z Jolantą Steciuk).
Stanisław Krajewski jest profesorem filozofii, współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ze strony żydowskiej. Autor m.in. „54 komentarzy do Tory dla nawet najmniej religijnych spośród nas”.
Projekt realizowany dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce