Menora InfoPunkt

25.08.2018

Warszawa Singera: Różne oblicza macy z Marylą Musidłowską

Warszataty Kulinarne, Menora InfoPunkt, Maryla Musidłowska, Warszawa Singera
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Tematem prewodnim warsztatów kulinarnych będzie maca. Maca - bo przecież nie ma kuchni żydowskiej bez macy! Jest to rytualny chleb obowiązkowo jedzony przez 7 dni święta Pesach.


25 sierpnia (sobota), godz. 12.00, bilety: 180 zł, KUP BILET >>

W czasach, gdy w Polsce mieszkało 4/5 wszystkich Żydów świata, w każdym żydowskim domu na terenie naszego kraju na pesachowej wieczerzy musiała znaleźć się specjalnie na to święto upieczona maca. Może być też jedzona poza Pesach, dlatego tym razem poznamy różne sposoby wykorzystania macy w kuchni – wszystkie pyszne!

Przygotujemy m.in.:

  • aufgefriszte mace,
  • macoknajdloch do rosołu,
  • krokant z macy,
  • i matzo brei z jabłkami i cynamonem.

Maryla Musidłowska - dziennikarka kulinarna, która tworzyła programy dla Kuchnia+, z Kubą Chojeckim rozkręcała Boker Tov - koszerne śniadania w JCC (Centrum Społeczności Żydowskiej), a teraz prowadzi klubokawiarnię Bílý Koníček w Muzeum Etnograficznym.


Warsztaty przygotowaliśmy we współpracy z Festiwal Singera - Festiwalem Kultury Żydowskiej Warszawa Singera organizowanym przez Fundację Shalom od 2004 roku. Jego inicjatorką i twórcą jest Gołda Tencer, Dyrektor Fundacji, aktorka, scenarzystka, reżyser oraz Dyrektor Teatru Żydowskiego im. E. Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

W ciągu kilku festiwalowych dni jego uczestnicy mogą zapoznać się z całym bogactwem kultury żydowskiej, poprzez różne środki wyrazu: teatr, film, taniec, spotkania literackie, język jidysz, sesje naukowe, sztuki wizualne, muzykę oraz wystawy z udziałem najwybitniejszych artystów z Polski i całego świata.

Tegoroczna, XV edycja odbędzie się w dniach 25 sierpnia – 2 września 2018 roku.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

 

Warsztaty trwają 3-4 godziny i odbędą się w MENORA InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Plac Grzybowski 2.

>> Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów.

Partnerem technologicznym warsztatów kulinarnych jest Kenwood.

Patronem medialnym warsztatów kulinarnych jest Kukbuk.

 

16.07.2018