Fot. Magda Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich

Zwiedzanie z przewodnikiem

 

Ten sposób zwiedzania wystawy stałej proponujemy :
 

 • osobom indywidualnym (do 9 osób),
 • grupom zorganizowanym (min. 10 osób).

Maksymalna liczebność grupy oprowadzanej przez przewodnika to 25 osób (w przypadku grup szkolnych wybierających ścieżki zwiedzania „Odkryj historię polskich Żydów” i „Opowieść o Żydach polskich w XX wieku” możliwe jest zwiększenie liczebności do 33 osób).

Większe grupy należy podzielić na podgrupy liczące do 25 osób. Podgrupy będą wchodzić na wystawę w odstępie 30 min., każda z własnym przewodnikiem.

Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się wg jednej z 6. ścieżek zwiedzania wystawy stałej, opisanych poniżej. 

Wróć na górę strony >>

 

Proponujemy 6 ścieżek zwiedzania:
 

Odkryj historię polskich Żydów (2 godz.)

Spacer szczególnie polecamy grupom, które odwiedzają nasze Muzeum po raz pierwszy. Obejmuje on zwiedzanie całej wystawy stałej. Przewodniczka/przewodnik ułatwi Zwiedzającym podróż przez historię Polski opowiedzianą przez jej żydowskich mieszkańców. Rozpocznie się ona u początków państwa polskiego, a zakończy w czasach współczesnych.

Od Zamenhofa 19 do Anielewicza 6.Podróż w czasie po Muranowie – spacer z przewodnikiem (3 godz., 2 godz. na wystawie + 1 godz. spaceru po Muranowie)

Podczas oprowadzania przybliżymy tysiącletnią historię polskich Żydów od średniowiecza do dzisiaj, zaprezentowaną w 8 galeriach wystawy stałej. Po zwiedzaniu wystawy udamy się na spacer wokół Muzeum. W bezpośrednim otoczeniu Muzeum Polin przybliżymy historię dawnej dzielnicy żydowskiej, pokazując ukryte ślady jej istnienia, oraz życie przedwojennych mieszkańców.

W czasie spaceru dowiemy się, jak wyglądała najsłynniejsza ulica na przedwojennym Muranowie oraz jak zmieniła się ta część Warszawy zaraz po wojnie. Omówimy koncepcję budowy osiedla – pomnika oraz  murale upamiętniające mieszkańców przedwojennego Muranowa. 

UWAGA: Ponieważ spacer obywa się także w przestrzeni miejskiej, prosimy przygotować się do zmiennych warunków atmosferycznych (np. wygodne buty, parasol, płaszcz przeciwdeszczowy). W przypadku złej pogody na życzenie zwiedzających spacer może odbyć się tylko w przestrzeni Muzeum, w formie przedłużonego oprowadzania po wystawie stałej. Na trasie spaceru znajduje się wiele wzniesień i schodów.

Opowieść o Żydach polskich w XX wieku (1,5 godz.)

Zwiedzanie z przewodniczką/przewodnikiem części wystawy stałej poświęconej życiu polskich Żydów w XX wieku. Podróż rozpoczniemy w dwudziestoleciu międzywojennym, na gwarnej żydowskiej ulicy dużego polskiego miasta. Następnie, w labiryncie getta, opowiemy o losach Żydów pod niemiecką okupacją, a stamtąd przeniesiemy się w powojenny świat, w którym ocalali Żydzi starają się odbudować swoje życie.

Zagłada i pamięć (dwie opcje do wyboru: 1,5 godz., gdy koncentrujemy się na wystawie stałej, 2 godz., gdy dodatkowo wychodzimy na zewnątrz muzeum)

Spacer z przewodniczką/przewodnikiem przez część wystawy stałej poświęconej Zagładzie i upamiętnieniu jej ofiar w okresie powojennym. Zwiedzanie wystawy może być połączone z wyjściem z Muzeum i odwiedzeniem znajdujących się w jego najbliższym otoczeniu miejsc pamięci (między innymi Pomnika Bohaterów Getta, bunkra dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, etc.).

Święta żydowskie (2 godz.)

Spacer szczególnie polecamy grupom, które odwiedzały już wcześniej wystawę stałą naszego Muzeum. Oglądanie jej wybranych elementów umożliwia poznanie żydowskiego roku obrzędowego. Podczas spaceru Zwiedzający dowiedzą się, jak religijni Żydzi świętują szabat oraz inne święta żydowskie. Będą mieli okazję nie tylko zobaczyć, ale i wziąć do ręki przedmioty związane z żydowską tradycją.

Życie (1,5 godz.)

Spacer szczególnie polecany tym grupom, które odwiedzały już wcześniej wystawę stałą naszego Muzeum. Oglądanie jej wybranych elementów umożliwia poznanie żydowskiego cyklu życia. Podczas spaceru Zwiedzający poznają żydowskie obrzędy towarzyszące narodzinom, wejściu w dorosłość, założeniu rodziny i śmierci. Będą mieli okazję nie tylko zobaczyć, ale i wziąć do ręki przedmioty związane z żydowską tradycją.

Wróć na górę strony >>

 

Oprowadzanie dla szkół:
 

Grupom szkolnym proponujemy dwie formy zwiedzania wystawy stałej z przewodnikiem:

 • z wykorzystaniem karty pracy,
 • bez kart pracy.

Zapoznaj się ze szczegółami >>

Wróć na górę strony >>

 

Godziny wejść na wystawę:
 

Wejścia na wystawę stałą odbywają się o wyznaczonych godzinach (co 30 minut):

 • 10:00 – pierwsze wejście na wystawę stałą
 • 16:00 – ostatnie wejście na wystawę stałą w poniedziałek, czwartek, piątek
 • 18:00 – ostatnie wejście na wystawę stałą w środę, sobotę i niedzielę

Wróć na górę strony >>

 

Ceny biletów grupowych (dla min. 10 osób): 
 

 • Wystawa stała: normalny 15 zł/os., ulgowy 10 zł/os.; 1 zł/dzieci między 7 a 16 rokiem życia i młodzież ucząca się między 16 a 26 rokiem życia, posiadająca legitymacje polskich szkół i uczelni ("Muzeum za złotówkę")
 • Wystawa czasowa: normalny 8 zł/os., ulgowy 5 zł/os.
 • Wystawa stała + wystawa czasowa: bilet normalny 20 zł/os. / ulgowy 15zł/os.

Wróć na górę strony >>

 

Przewodnicy:
 

Wróć na górę strony >>

 

Koszt wynajmu przewodnika:
 

Oprowadzanie po wystawie stałej:

 • Język polski: 200 zł;
 • Inny język: 300 zł;
 • Grupy szkolne jęz. polski: 120 zł.
Oprowadzanie po wystawie stałej połączone ze spacerem po Muranowie:
 • Język  polski: 300 zł;
 • Inny język: 450 zł;
 • Grupy szkolne, język polski: 200 zł.

Wróć na górę strony >>

 

Rezerwacja:
 

 • Rezerwacji można dokonać na 14 lub więcej dni przed planowanym terminem zwiedzania, w zależności od dostępności przewodnika.
 • Rezerwacja musi być opłacona w ciągu 48 godzin.
 • Wycieczki z przewodnikiem można wykupić na www.bilety.polin.pl  Rezerwacje grupowe możliwe także drogą mailową: grupy@polin.pl.

Wróć na górę strony >>

 

Dodatkowe informacje:
 

Wróć na górę strony >>