Ścieżki zwiedzania wystawy stałej i okolicy Muzeum

5 ścieżek zwiedzania wystawy stałej
 

Odkryj historię polskich Żydów – spacer z przewodnikiem (2 godz.)

Spacer szczególnie polecamy grupom, które odwiedzają nasze Muzeum po raz pierwszy. Przewodniczka/przewodnik zabierze młodzież w podróż przez historię Polski opowiedzianą przez jej żydowskich mieszkańców. Rozpocznie się ona u początków państwa polskiego, a zakończy w czasach współczesnych.

Dla klas 4-6 wycieczka nie obejmuje części wystawy poświęconej czasom II wojny światowej (Zagładzie) i okresowi powojennemu.

Opowieść o Żydach polskich w XX wieku – spacer z przewodnikiem (1,5 godz.)

Zwiedzanie z przewodniczką/przewodnikiem części wystawy stałej poświęconej życiu polskich Żydów w XX wieku. Podróż rozpoczniemy w dwudziestoleciu międzywojennym, na gwarnej żydowskiej ulicy dużego polskiego miasta. Następnie, w labiryncie getta, opowiemy o losach Żydów pod niemiecką okupacją, a stamtąd przeniesiemy się w powojenny świat, w którym ocalali Żydzi starają się odbudować swoje życie.

Zagłada-pamięć – spacer tematyczny z przewodnikiem (do wyboru: 1,5 godz., gdy koncentrujemy się na wystawie stałej, 2 godz., gdy dodatkowo wychodzimy poza muzeum)

Spacer z przewodniczką/przewodnikiem przez część wystawy stałej poświęconą Zagładzie i upamiętnieniu jej ofiar w okresie powojennym. Zwiedzanie wystawy może być połączone z wyjściem z Muzeum i odwiedzeniem znajdujących się w jego najbliższym otoczeniu miejsc pamięci (między innymi Pomnika Bohaterów Getta, bunkra dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, etc.).

Święta żydowskie – spacer tematyczny z przewodnikiem (1,5 godz.)

Spacer szczególnie polecamy grupom, które odwiedzały już wcześniej wystawę stałą naszego Muzeum. Oglądanie jej wybranych elementów umożliwia poznanie żydowskiego roku obrzędowego. Podczas spaceru młodzież dowie się, jak religijni Żydzi świętują szabat oraz inne święta żydowskie. Będzie miała okazję nie tylko zobaczyć, ale i wziąć do ręki przedmioty związane z żydowską tradycją.

Życie – spacer tematyczny z przewodnikiem (1,5 godz.)

Spacer szczególnie polecany tym grupom, które odwiedzały już wcześniej wystawę stałą naszego Muzeum. Oglądanie jej wybranych elementów umożliwia poznanie żydowskiego cyklu życia. Podczas spaceru młodzież pozna żydowskie obrzędy towarzyszące narodzinom, wejściu w dorosłość, założeniu rodziny i śmierci. Będzie miała okazję nie tylko zobaczyć, ale i wziąć do ręki przedmioty związane z żydowską tradycją.

 

2 ścieżki zwiedzania wystawy stałej i przestrzeni miejskiej wokół Muzeum


Od Zamenhofa 19 do Anielewicza 6. Podróż w czasie po Muranowie – spacer z przewodnikiem (3 godz.: 2 godz. na wystawie + 1 godz. spacer po Muranowie)

Podczas oprowadzania przybliżymy tysiącletnią historię polskich Żydów od średniowiecza do dzisiaj, zaprezentowaną w 8 galeriach wystawy stałej. Po zwiedzaniu wystawy udamy się na spacer wokół Muzeum. W bezpośrednim otoczeniu Muzeum Polin opowiemy o historii dawnej dzielnicy żydowskiej, pokazując ukryte ślady jej istnienia oraz życie przedwojennych mieszkańców.

W czasie spaceru dowiemy się, jak wyglądały Nalewki, najsłynniejsza ulica na przedwojennym Muranowie oraz jak zmieniła się ta część Warszawy zaraz po wojnie. Omówimy koncepcję budowy osiedla – pomnika oraz murale upamiętniające mieszkańców przedwojennego Muranowa.

UWAGA: Ponieważ spacer odbywa się także w przestrzeni miejskiej, prosimy przygotować się do przejścia około półtora kilometra w zmiennych warunkach atmosferycznych (np. wygodne buty, parasol, płaszcz przeciwdeszczowy). W przypadku złej pogody na życzenie zwiedzających spacer może odbyć się tylko w przestrzeni Muzeum, w formie przedłużonego oprowadzania po wystawie stałej. Na trasie spaceru znajduje się wiele wzniesień i schodów.

Warszawa Ireny Sendlerowej – spacer z przewodnikiem (2,5 godz. (30 min. na wystawie stałej + 2 godz. spaceru w okolicy Muzeum) - spacer tylko w języku polskim

Życie Ireny Sendlerowej było nierozerwalnie związane z Warszawą. Tutaj mieszkała, pracowała, niosła pomoc potrzebującym. Podczas drugiej wojny światowej, wraz z grupa współpracujących z nią kobiet, ratowała dzieci żydowskie z getta.

Oferowany spacer przebiegać będzie śladami miejsc związanych z jej bohaterskimi czynami. Osoby uczestniczące poznają również skomplikowaną biografię najbardziej znanej polskiej Sprawiedliwej. Zobaczą również, w jaki sposób Irena Sendlerowa jest pamiętana i upamiętniania w przestrzeni miejskiej.

UWAGA: Ponieważ spacer obywa się głównie w przestrzeni miejskiej, prosimy przygotować się do zmiennych warunków atmosferycznych (np. wygodne buty, parasol, płaszcz przeciwdeszczowy). Na trasie spaceru znajduje się wiele wzniesień i schodów.