PIYE 2018PIYE 2018PIYE 2018PIYE 2018PIYE 2018PIYE 2018PIYE 2018PIYE 2018
fot. A. Szulc / Muzeum Historii Żydów Polskich

Polsko-Izraelska Wymiana Młodzieży 2018

Polsko-Izraelska Wymiana Młodzieży (PIYE) jest najstarszym programem edukacyjnym Muzeum POLIN i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Adresujemy go do młodych Polaków i Izraelczyków.


Poprzez program, chcemy tworzyć bezpieczną przestrzeń do dialogu polsko-żydowskiego i rozmowy o międzykulturowości, a zarazem motywować do podejmowania działań, nawiązywać partnerstwa i przyczyniać się do rozwoju przyszłych liderów - ambasadorów misji Muzeum POLIN. W 2018 roku odbędzie się 13 edycja programu, tym razem w zupełnie nowej odsłonie.

Do kogo kierujemy PIYE 2018

Do udziału w tegorocznej edycji zapraszamy młode osoby (między 20 a 35 rokiem życia), które są edukatorami, studentami, aktywistami zainteresowanymi tematem międzykulturowości, historii relacji polsko-żydowskich czy dialogu polsko-żydowskiego i które działają w organizacjach pozarządowych lub instytucjach kultury czy edukacji. Do udziału zachęcamy także osoby, które mają pomysły i chcą rozpocząć działania, którymi przyczynią się do dialogu, aktywizacji, zmiany postaw.

Nowa formuła i cel programu

Podczas programu będziemy wymieniać się doświadczeniami, spotykać z inspirującymi osobami, pracować nad wzmocnieniem liderskich kompetencji, rozmawiać o pomysłach, szukać wspólnych rozwiązań. Celem programu będzie wsparcie umiejętności liderskich uczestników, poznanie dobrych praktyk oraz pomoc w opracowaniu pomysłów na projekty, których punktem wyjścia będą relacje międzykulturowe lub historia relacji polsko-żydowskich.

Realizacja programu zarówno w Polsce, jak i w Izraelu pozwoli uczestnikom lepiej poznać wzajemne perspektywy, zweryfikować swoje pomysły oraz wypracować nowe standardy w podejmowaniu tematu relacji międzykulturowych lub pamięci i  historii relacji polsko-żydowskich.

Jak to będzie wyglądało w praktyce:

Program będzie się składał z dwóch części – pierwsza odbędzie się w Polsce w dniach 4-8 lipca 2018 r. druga w Izraelu w dniach 8-12 października 2018r. Podczas części odbywającej się w Polsce uczestnicy poznają wystawę stałą Muzeum oraz wystawę czasową „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, najbliższą okolicę, czyli dzielnicę Muranów, wezmą udział w warsztatach liderskich oraz w spotkaniach z przedstawicielami organizacji i instytucji zajmujących się wielokulturowością lub dialogiem polsko-żydowskim. Program w Izraelu również będzie polegał na uczestnictwie w warsztatach oraz spotkaniach z przedstawicielami instytucji, jednak zostanie on doprecyzowany po części odbywającej się w Polsce, żeby lepiej odpowiedzieć na potrzeby uczestników. Obie części będą trwały po 5 pełnych dni roboczych. Zarys programu znajdziesz TUTAJ >>.

Koszt uczestnictwa

  • Organizator zapewnia pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia oraz do 700zł zwrotu kosztów za bilety samolotowe. Nie zwracamy kosztów dojazdu krajowego oraz lokalnego. Po stronie uczestników jest również pokrycie kosztów ubezpieczenia.

Harmonogram programu dla kandydatów z Polski:

  • Do 22 kwietnia – wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego TUTAJ >>.
  • Między 23 a 27 kwietnia będziemy kontaktować się z wybranymi kandydatami i zapraszać na rozmowy kwalifikacyjne.
  • Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się między 7 a 11 maja w Muzeum POLIN.

Harmonogram programu dla kandydatów z Izraela:

  • Do 22 kwietnia – wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego TUTAJ >>.
  • Między 23 a 27 kwietnia będziemy kontaktować się  z wybranymi kandydatami i zapraszać na rozmowy kwalifikacyjne.
  • Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się między 29 kwietnia a 4 maja w Instytucie Polskim w Tel Awiwie lub innym miejscu wskazanym przez organizatora.

Terminy programu:

  • Program w Polsce: 4-8 lipca 2018
  • Program w Izraelu: 8-12 października 2018

 

Regulamin programu PIYE 2018 [PL / EN] >>


Program jest realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, partnerem programu jest Beit-HaGefen Arabsko-Żydowskie Centrum Kultury z siedzibą w Hajfie. Program jest finansowany dzięki wsparciu darczyńców – Pana Tomka Ulatowskiego oraz Pana Ygala Ozechova.