Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
"Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe". Projekt realizowany w latach 2020-2024.
"Chronić pamięć i kształtować przyszłość" – to misja edukacyjna Muzeum POLIN, a zarazem misja projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe". Spaja je wiara, że poznanie historii Żydów polskich wzmacnia świadomość historyczną Polaków, Żydów i Europejczyków, ponieważ jest ona częścią historii Polski, Europy i żydowskiej diaspory.
Nasze różnorodne programy edukacyjne dotarły do młodzieży, edukatorów, specjalistów i szerokiej publiczności na całym świecie dzięki grantowi w wysokości 10 milionów euro udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
Grant ten przeznaczony był na realizację projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" od marca 2020 roku do kwietnia 2024 roku, w partnerstwie z instytucjami norweskimi: Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami, Europejskim Centrum Wergelanda, Centrum Falstad oraz muzeami żydowskimi w Oslo i Trondheim, a także Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma.
Celem projektu były ochrona i popularyzacja dziedzictwa polskich Żydów poprzez programy edukacyjne i kulturalne, zgodnie z przekonaniem, że poznanie bogatej i dramatycznej historii polskich Żydów nie tylko pogłębia wiedzę, lecz także uczy szacunku do osób odmiennych wyznań i kultur, przeciwdziała ksenofobii, przygotowuje młodych ludzi do życia we współczesnym zróżnicowanym społeczeństwie.
Przez 50 miesięcy projektu wraz z partnerami zrealizowaliśmy 10 809 działań dla przeszło 6 670 00 odbiorców w Polsce i Norwegii.
Przeczytaj ilustrowany raport podsumowujący naszą pracę w ramach projektu ŻDK →
Główne programy:
- Programy dla nauczycieli
- Programy dla uczniów
- Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile"
- Programy dla wybranych grup społecznych
- Oblicza różnorodności
- Programy dla społeczności lokalnych
- Ponad granicami: budowa sieci współpracy
- Portale wiedzy
- Współpraca z Żydowskim Instytutem Historycznym w ramach digitalizacji i upowszechnienia ich zbiorów
- Publikacja "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe: praktyki, perspektywy, wyzwania"
Projekt "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe w 2022 roku
Projekt "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" w 2021 roku
Projekt "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" w 2020 roku
Pierwsza edycja projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" zrealizowana w latach 2013-2017 zdobyła prestiżową Nagrodę Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego "Europa Nostra 2017" i przyczyniła się do zdobycia przez Muzeum POLIN najważniejszych nagród muzealnych w Europie.
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl
Partnerzy projektu