Muzeum

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2021

Już po raz dziewiąty zapraszamy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Tegoroczna edycja jest szczególna, bo szczególne są pandemiczne okoliczności: działamy zarówno w terenie, jak i w Internecie.
Akcję Żonkile wspierają w tym roku także jej nowi ambasadorzy i ambasadorki: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł.

W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. 

Poznaj program wydarzeń #online >>

Jak dołączyć do akcji Żonkile? / Skąd pobrać rocznicowy żonkil?

Z powodu pandemii zdecydowaliśmy się nie rekrutować w tym roku nowych wolontariuszy, lecz skorzystać z pomocy tych, z którymi współpracujemy na co dzień. To oni w poniedziałek, 19 kwietnia, w godzinach 7.45-10.00 oraz 15.00-18.00 będą rozdawać żonkile przy stacjach metra: Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał oraz dworcach Centralnym i Wileńskim. Wolontariuszy spotkacie także przy budynku Muzeum POLIN w godzinach 10.30-13.30. 

Żonkile będzie można bezpiecznie pobrać (każdy słup będzie wyposażony w płyn do dezynfekcji rąk) z rocznicowych słupów zlokalizowanych w następujących miejscach: 

 • Rondo Waszyngtona / Stadion / kierunek  Centrum
 • Marszałkowska / Hoża / kierunek Mokotów
 • Al. Solidarności / Żelazna / kierunek Centrum
 • Pl. Wilsona / Krasińskiego / przystanek kierunek Centrum
 • Puławska / Różana

Dzięki częściowej przeprowadzce do Internetu tegoroczne Żonkile mają szanse przekroczyć granice Warszawy, a nawet Polski. By wziąć udział w akcji, nie musicie wychodzić z domu:

 • Wystarczy, że pobierzecie szablon ze strony, wydrukujecie go i złożycie (pomoże w tym wideoinstrukcja, widoczna także powyżej)
   
 • Możecie zaangażować się w akcję poprzez dodanie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku.
   
 • Komplety żonkilowych naklejek znajdziecie w wydaniach: Tygodnika Powszechnego (14 kwietnia), Newsweek (region Mazowsze, 12 kwietnia) oraz w Stołecznej Gazety Wyborczej (16 kwietnia)
   
 • Możecie również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, którą opublikujemy 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter. Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile
   
 • Możecie także wydrukować specjalną rocznicową grafikę i powiesić ją w widocznym miejscu, na przykład w oknie. Grafika jest dostępna w PDF do pobrania.


***

Zachęcamy Was do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych.

Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl