Aplikacje multimedialne
27.01.2014

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Grafika ilustracyjna
fot. Flickr/slgckgc cc by 2.0

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

69 lat temu bramy obozu Auschwitz-Birkenau otworzyli radzieccy żołnierze wyzwalając siedem tysięcy więźniów. Jak co roku na pamiątkę tego dnia na terenie Muzeum Auschwitz- Birkenau spotkają się byli więźniowie, przedstawiciele władz i duchowni różnych wyznań.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu został uchwalony przez ONZ w 2005 roku. Jego celem jest podtrzymanie pamięci oraz edukacja na temat Holokaustu, by Zagłada podczas II wojny światowej była dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

W Polsce główne uroczystości Dnia Pamięci odbywają się w Auschwitz-Birkenau oraz w Warszawie pod Pomnikiem Bohaterów Getta i przy Pomniku Umschlagplatz. W tym roku po raz pierwszy uroczystość rocznicy wyzwolenia obozu odbędzie się z udziałem licznej delegacji izraelskiego Knesetu.

Dla upamiętnienia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Muzeum Historii Żydów Polskich o godzinie 19.00 odbędzie się koncert Leny Piękniewskiej „Kołysanki na wieczny sen”.

Przed koncertem, o godzinie 17.30, odbędą się uroczystości przy pomniku Bohaterów Getta, organizowane przez fundację Shalom.

30 stycznia o godz. 18.00 w muzeum odbędzie się także debata „Jakie konsekwencje miała trauma Zagłady dla następnych pokoleń?”, do której zaprosiliśmy przedstawicieli drugiego i trzeciego pokolenia Ocalałych.