Wystawy
10.06.2015

Wystawa „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” w Chicago, Moskwie i Hamburgu

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Za nami kolejne premiery wystawy „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” na świecie. W maju wystawa miała swoje pokazy w Chicago i Hamburgu. 2 czerwca zaś ponownie została otwarta w Moskwie.

„Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” to wystawa przygotowana przez Muzeum POLIN w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, powstała na podstawie wyjątkowej kolekcji świadectw Sprawiedliwych i ocalałych zgromadzonych w ramach projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” Muzeum POLIN.

Pokaz wystawy w Chicago w budynku stanowym Thompson Center odbył się w dniach 18–24 maja 2015 roku. Zorganizowany został przez tamtejszy Konsulat Generalny RP. Wystawę otworzyła konsul Paulina Kapuścińska, pomysłodawczyni stworzenia wystawy.

Na wernisaż przybyło kilkudziesięciu gości, w tym polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata i ich dzieci, a także Sędzia Sądu Okręgowego Aurelia Puciński, przedstawiciele konsulatów Izraela, Niemiec i Francji, Biura Burmistrza Chicago, a także przedstawiciele głównych organizacji amerykańskich Żydów. Był to już drugi pokaz wystawy w Chicago. Pierwszy odbył się w marcu br. w Daley Plaza.

W Hamburgu wystawa zagościła w ramach obchodów 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Republiką Federalną Niemiec a Państwem Izrael. Od 20 maja do 21 czerwca 2015 roku jest dostępna dla zwiedzających w Centrum Pamięci Sankt Nikolai (krypta kościoła św. Mikołaja).

W wernisażu uczestniczyła Klara Jackl z Muzeum POLIN, współautorka wystawy, która oprowadziła gości po ekspozycji. Pokaz zorganizował Konsulat Generalny RP w Hamburgu oraz niemiecka Krajowa Centrala Kształcenia Politycznego.

Już po raz drugi wystawa jest także prezentowana w Moskwie. Od 2 do 13 czerwca br. można ją oglądać we Wszechrosyjskiej Państwowej Bibliotece Literatury Obcej.

Ekspozycja „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” prezentuje historie Polaków, którzy ryzykując życie swoje i swoich rodzin, nieśli pomoc prześladowanym Żydom. W okupowanej przez Niemców Polsce w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Po wojnie część z ratujących została uhonorowana przez państwo Izrael tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Na wystawie losy ratujących i ratowanych ukazane są w kontekście historycznym okupowanej Polski, objaśnione zostają okoliczności i skala udzielanej pomocy, a także motywacje kierujące Sprawiedliwymi.

Wystawa przetłumaczona została na pięć języków: angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański i litewski. Dotychczas pokazywana była m.in. w Paryżu, Madrycie, Wilnie i Hawanie.