Muzeum

Dobry adres – historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie

Plakat Muzeum Polin wirtualnej wystawy "Dobry adres". Ciemne tło na nim niebieski krzyżyk zaznaczenie
Wirtualne wystawy, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Gdzie w Warszawie ukrywali się Żydzi w czasie wojny? Ile z tych miejsc zachowało się do dziś? Może mijamy je na co dzień? Te zapomniane warszawskie historie można poznać dzięki wystawie „Dobry adres” dostępnej na stronie: www.sprawiedliwi.org.pl/wystawa/dobry-adres/.

Historycy szacują, że Żydów ukrywających się na terenie stolicy w różnych okresach II wojny światowej mogło być do 27 tysięcy. Już nigdy nie dowiemy się, ilu i gdzie dokładnie przeżyło.

Naszą wystawą przygotowaną wspólnie z warszawskim blogiem Pańska Skórka postaramy się przypomnieć historie Polaków, którzy nieśli ratunek Żydom, ryzykując swoje życie.

Niemcy za pomoc Żydom karali w Polsce śmiercią. Ratującym i ocalałym – Polakom i Żydom – poświęcamy kolejną wirtualną wystawę, która przedstawia wybrane warszawskie historie pomocy.

Na mapie Warszawy z 1941 roku i dzisiejszej zaznaczyliśmy ponad 40 adresów, gdzie udzielano pomocy Żydom. Miejsca te istnieją do dziś.

Przedstawiamy związane z nimi historie, ilustrując je zdjęciami współczesnymi i archiwalnymi oraz filmowymi relacjami świadków. Opowiadamy m.in. o ocaleniu Kazimierza Brandysa przy ul. Narbutta 52, działalności Mieczysława Fogga przy Koszykowej czy  właściciela Fotoplastikonu w Alejach Jerozolimskich.

Wystawa zrealizowana w ramach projektu "Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci" Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy ze studiem Artkolektyw.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”