Edukacja
STYCZEŃ

Program warsztatów rodzinnych u króla Maciusia

Kobieta z dzieckiem wpatrują się w pracę plastyczną z tektury.
fot. Alicja Szulc

Zapraszamy do króla Maciusia na specjalne warsztaty rodzinne! W styczniu przede wszystkim uczcimy Dzień Babci i Dzień Dziadka oraz wspólnie przygotujemy się do obchodów święta Tu Bi-Szwat! To oczywiście nie wszystkie atrakcje – zapoznajcie się z programem poniżej. 

Bilety na warsztaty i wydarzenia specjalne oraz wejściówki na zabawy u króla Maciusia do nabycia w kasach muzeum oraz przez stronę www.bilety.polin.pl.

9.01 (sobota), godz. 11:00, warsztaty – Historia: „Zabawy dzieci żydowskich” 

Jak bawiły się dzieci żydowskie w Polsce? „Ajncyka cwancyka… raz dwa trzy i wygrywasz ty!” Wszyscy znanymy zabawy i wyliczanki współczesne, ale na zajęciach wróci czar tych dawnych, zapomnianych, które zajmowały wolny czas dzieciom żydowskim. Zagramy w klipę, wyczarujemy z papieru pukawkę, statek. A Ty? W co lubisz się bawić? Bilety: 15 zł dziecko i 10 zł dorosły.

10.01 (niedziela), godz. 11:00, warsztaty – Książka: „W świecie ksiąg” 

Książki są bardzo ważnym nośnikiem wiedzy i naszego cywilizacyjnego dorobku. Podczas warsztatów zanurzymy się w świecie książek: tych współczesnych, ale też tych dawnych. Będzie to też okazja do tego, żeby stworzyć i zaprojektować swoją własną książkę inspirowaną symbolami ważnymi dla kultury żydowskiej. Oprócz tego każdy uczestnik dla swojego prywatnego księgozbioru wykona unikatowy ekslibris – znak w postaci małej zadrukowanej karteczki przyklejanej na wewnętrzną stronę okładki. Bilety: 15 zł dziecko i 10 zł dorosły.

16.01 (sobota), godz. 11:00, warsztaty – Teatr: „Mieszkanie do wynajęcia”

Podczas warsztatu poznacie jeden z najpopularniejszych wierszy izraelskich „Mieszkanie do wynajęcia” Leaha Goldberga, które dzieci w Izraelu wystawiają co roku w szkołach i przedszkolach. Zapraszamy na warsztaty teatralne połączone z poezją izraelską, w których trakcie będziemy rozmawiać o przyjaźni i tolerancji. Wraz z edukatorami wcielicie się w  bohaterów wierszyka i odegracie historię, która wydarzyła się w wysokiej wieży. Autorki warsztatu: Nili Amit, Zosia Mioduszewska, tłumaczenie Mateusz Mioduszewski. Bilety: 15 zł dziecko i 10 zł dorosły.

17.01 (niedziela), godz. 11:00, warsztaty – Fotografia: „Rodzinna fotografia dla babci i dziadka”

Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka odkryjemy wspólnie magię fotografii, zatrzymamy czas i wspomnienia. Zapraszamy na międzypokoleniowe warsztaty, podczas których będziemy robić zdjęcia, rozmawiać o starych fotografiach, uczyć dzieci, że zanim wynaleziono aparaty cyfrowe zdjęcia wyglądały inaczej i robić prezenty dla ukochanych dziadków w postaci ramek i albumów, które przechowają wspomnienie tego magicznego warsztatu. Bilety: 15 zł dziecko i 10 zł dorosły.

22.01 (piątek), godz. 16:00, wydarzenie specjalne: Gra rodzinna na Dzień Babci i Dziadka

Z okazji Dnia Babci i Dziadka zapraszamy wnuków i dziadków do nietypowego wspólnego zwiedzania wystawy stałej. Dziadkowie i ich wnuczęta wezmą udział w grze, która będzie rozgrywała się u króla Maciusia i w różnych galeriach wystawy stałej. Na każdego czekają specjalne zadania, mnóstwo śmiechu i zabawy, odrobina rywalizacji, ale przede wszystkim miło spędzony czas w rodzinnej atmosferze. I skoro gra, to oczywiście nagrody! Bilety: 15 zł dziecko i 10 zł dorosły.

23.01 (sobota), godz. 11:00, Klub Czytelniczy Króla Maciusia z okazji Dnia Babci i Dziadka – Warsztat wokół książki „Banany z cukru pudru”

Z okazji Dnia Babci i Dziadka, a także inauguracji Klubu Czytelniczego Króla Maciusia zapraszamy dziadków, rodziców i dzieci do podróży w świat wspomnień. Autorki nowo wydanej książki „Banany z cukru pudru” – Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot-Dubus – zapraszają do odkrywania ciekawej przeszłości naszych dziadków i rodziców.

Jakie lubili zabawy? Czy psocili w szkole? Jakie mieli zwierzęta? Książka i przytoczone anegdoty dają współczesnym dzieciom wyobrażenie o innym, odległym dorastaniu babć i dziadków, stanowią historię w kapsułce. Podczas spotkania i warsztatu z autorkami będziemy odkrywać wspomnienia naszych babć i dziadków. Koniecznie przyjdźcie na warsztaty wspólnie i przynieście stare fotografie. Bilety: 15 zł dziecko i 10 zł dorosły.

Opieka merytoryczna: Ewa Skibińska i Marta Lipczyńska-Gil

Patronat:

24.01 (niedziela), godz. 11:00, 30.01 (sobota), godz. 11:00, 31.01 (niedziela), godz. 11:00, warsztaty – Święta: „Tu Bi-Szwat” 

Wszystkie drzewa zostały stworzone ku radości stworzeń Bożych  (Bereszit Raba13)

Tu Bi-Szwat to urodziny drzew. Świętujmy je razem. Zastanowimy się wspólnie, czym są dla nas drzewa i co nam dają. Czy na pewno poświęcamy im dostatecznie dużo uwagi? Poznany genezę tego żydowskiego święta, ale także współcześnie związane z nim zwyczaje, bo te zmieniały się z biegiem lat. Bilety: 15 PLN dziecko i 10 PLN dorosły.

27.01 (środa), godz. 18:00, Pracownia Rodzinna U króla Maciusia – „Jak rozmawiać z dziećmi o tym, czym jest śmierć?”

W związku z obchodami Dnia Ofiar Holokaustu zajęcia pracowni rodzinnej zostaną poświęcone książce Romana Kenta „Mój pies Lala”. Rozgrywająca się w łódzkim getcie historia miłości małego Romka i jego psa Lali może pomóc w zrozumieniu, czym jest wojna, czym jest przemoc, czym jest śmierć. W trakcie spotkania z psychologiem rodzice dowiedzą się, jak poruszać w rozmowach z dziećmi te trudne tematy, kiedy i jak odpowiadać na ich pytania. Śmierć, wojna, przemoc to tematy, z którymi dziećmi spotykają się mimo swojego wieku, w codziennej rzeczywistości, mediach, filmach i książkach. Warto umiejętnie i bez trwogi uczyć ich zrozumienia i dać im przestrzeń do stawiania pytań. 

Do króla Maciusia można przyjść również poza godzinami odbywania się warsztatów:

  • poniedziałek, środa, czwartek piątek w godzinach 15:00–18:00
  • sobota, niedziela w godzinach 10:00–18:00

Bilety na warsztaty i wydarzenia specjalne oraz wejściówki na zabawy u króla Maciusia do nabycia w kasach muzeum oraz przez stronę www.bilety.polin.pl.

Zabawy w miejscu edukacji rodzinnej U króla Maciusia są płatne:

  • poniedziałek, środa, czwartek piątek (15:00–18:00) zabawa bez ograniczeń czasowych – 5 PLN od osoby
  • sobota, niedziela (10:00–18:00) godzinna zabawa – 10 PLN/ dziecko i 5 PLN/dorosły

>> Dowiedz się więcej o miejscu edukacji rodzinnej U króla Maciusia.

Zachęcamy rodziców zainteresowanych otrzymywaniem zaproszeń na wydarzenia u króla Maciusia do wpisania się na listę mailingową.