Edukacja

Obejrzyj film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”

Już po raz czwarty w rocznicę powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce do udziału w niej w szczególny sposób. 

W dniu 19 kwietnia 2016 roku o godzinie 12:30 na niniejszej stronie oraz na ninateka.pl odbędzie się internetowa premiera filmu Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943 

O godzinie 12:24 film będzie można obejrzeć również na antenie TVP Historia.

Zachęcamy dyrektorów i nauczycieli do zgłaszania swoich szkół do udziału w akcji i obejrzenia filmu w dniu jego premiery!

Uczniowie gimnazjów, którzy tego dnia piszą egzamin, mogą oczywiście zrobić to dowolnego innego dnia po premierze. Film wciąż będzie dostępny na stronie.

Zapraszamy do przeprowadzenia przed premierą filmu lekcji przygotowawczej w szkole lub bibliotece. Poniżej przygotowane specjalnie do tego celu materiały dydaktyczne:

  1. Materiały edukacyjne do pracy z filmem NIE BYLO ZADNEJ NADZIEI – pakiet dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
  2. Kalendarium powstania w getcie warszawskim – przebieg powstania w getcie warszawskim dzień po dniu.
  3. Materiały edukacyjne dla szkół podstawowych – ćwiczenia i materiały źrodłowe dla uczniów szkół podstawowych
  4. Materiały edukacyjne dla bibliotek – ćwiczenia i materiały źródłowe dla bibliotek zaangażowanych w akcję „Żonkile”

Tego dnia uczniowie mogą też rozdawać w szkole lub w swoich miejscowościach przygotowane przez siebie wcześniej papierowe żonkile podobnie jak w ubiegłych latach. Szablon i wszystkie niezbędne informacje będą przesłane wraz z pakietem materiałów dydaktycznych na początku kwietnia.

Publikujemy też materiały do ściągnięcia ułatwiające organizację akcji w szkole:

  1. Prezentacja „Dobre praktyki” – prezentacja zawierająca propozycje działań w ramach akcji.
  2. Prezentacja „Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile” – prezentacja zawierająca informacje o Powstaniu w Getcie Warszawskim, o akcji „Żonkile”, a także o organizatorze akcji – Muzeum POLIN.
  3. Szablony do samodzielnego wykonania żonkila: polski, angielski, hebrajski
  4. Logotyp akcji „Żonkile” oraz logotyp Muzeum POLIN, który mogą Państwo wykorzystywać do informowania o realizowanych działaniach w ramach akcji. 
  5. Zestaw logotypów grantowych – w przypadku zamieszczenia informacji o akcji na stronach internetowych szkół/bibliotek, gazetkach szkolnych, folderach informacyjnych, prosimy (jeśli jest to możliwe) o zamieszczenie informacji o finansowaniu: Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię oraz umieszczenie zestawu logotypów.
  6. Plakat akcji „Żonkile”.

Kontakt:

Zofia Mioduszewska
[email protected]
tel. 501 950 551

Prosimy o kontakt telefoniczny w podanych godzinach:

poniedziałek, wtorek: 13.00-16.00
środa: 9.00-17.00

O filmie:

premiera: 19 kwietnia 2016
scenariusz i reżyseria: Kama Veymont
animacja: Łukasz Rusinek
zdjęcia: Mateusz Gala, Kama Veymont
montaż: Paweł Deliś
nadzór merytoryczny: Łucja Koch
konsultacje historyczne: dr Agnieszka Haska, Robert Szuchta
produkcja: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Film o powstaniu w getcie warszawskim składa się z trzech spójnych części. Pierwsza – przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Jego reżyserką jest Kama Veymont, animację tworzy Łukasz Rusinek.

Sercem filmu jest pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Chcemy opowiedzieć historię powstania w sposób, w jaki nigdy jeszcze tego nie robił – metodą animacji poklatkowej. Dzięki niej, będziemy mogli pokazać powstanie z całym ładunkiem emocjonalnym i potencjałem dramatycznym. Projektujący animację Łukasz Rusinek poszedł tropem zaproponowanym w słynnych produkcjach: „Walcu z Baszirem” i „Persepolis”.

Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim. Zdjęcia to tej części zostały zrobione przy pomocy kamery umieszczonej na dronie.

Projekt odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i wojewódzkich kuratorów oświaty

   

Patronat medialny
       

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

     

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”