Dla dzieci
MARZEC 2016

Program warsztatów rodzinnych u króla Maciusia w marcu

Dzieci w przebraniach na balu purimowym w POLIN.
fot. Danuta Matloch

W marcu obchodzimy święto Purim. Z tej okazji zapraszamy dzieci z opiekunami na dwudniowe bezpłatne warsztaty i specjalny bal maskowy! To nie koniec niespodzianek w tym miesiącu! Wspólnie z Fundacją Jidysz oraz Kolektywem Odrobina Kultury oddajemy dzieciom we władanie scenę teatralną króla Maciusia! Dzieci same zaprojektują scenografię i kostiumy, wymyślą scenariusz sztuki oraz nakręcą fragmenty filmowe, które wykorzystamy podczas spektaklu! W programie mamy również warsztaty plastyczne związane z wystawą nowojorskiego artysty Franka Stelli, klub czytelniczy i pracownię rodzinną. 

Bilety na warsztaty i wydarzenia specjalne oraz wejściówki na zabawy u króla Maciusia do nabycia w kasach muzeum oraz przez stronę www.bilety.polin.pl.

5 marca, sobota, godz. 11:00, Warsztaty plastyczne: zrozumieć abstrakcję

Podczas warsztatów obejrzymy dach drewnianej synagogi Gwoźdźca i wystawę prac Franka Stelli. Wspólnie zastanowimy się, czym jest sztuka abstrakcyjna i jak powstaje. A potem zabierzemy się do pracy. Malując, tnąc i klejąc, stworzymy własne arcydzieła inspirowane synagogami.

Warsztaty towarzyszą wystawie Frank Stella i synagogi dawnej Polski, która trwa od 19 lutego do 20 czerwca 2016 r. >>Więcej o wystawie Franka Stelli tutaj.

 • Pomysł: Zofia Mioduszewska i Aleksandra Karkowska-Rogowicz
 • Prowadzenie: Aleksandra Karkowska-Rogowicz

6 marca, niedziela, godz. 11:00, Warsztaty wydawnicze: Mały Przegląd z królem Maciusiem

Podczas warsztatów uczestnicy zamienią się w redaktorów i grafików, aby wspólnie wydać gazetę. Podobnie jak dzieci współpracujące z Januszem Korczakiem tworzyły „Mały przegląd”, tak mali goście muzeum z rodzicami w trakcie zajęć zadecydują, jakie treści znajdą się w ich numerze. Aby pobudzić wyobraźnię najmłodszych, w czasie zajęć udamy się na wystawę stałą, gdzie będzie można zobaczyć, jak działa prasa drukarska, a także jak wyglądało życie dzieci w międzywojennej Polsce.

 • Pomysł i prowadzenie: Magdalena Ogieniewska

6 marca, niedziela, godz. 13 Kinder Teatr

Jeśli interesujesz się teatrem, lubisz występować i chcesz poznać język jidysz, to te zajęcia są stworzone dla Ciebie! Zapraszamy na spotkania Kinder Teatru.

Celem cyklu spotkań Kinder Teatru jest zaznajomienie dzieci z językiem jidysz. Ich efektem będzie przygotowanie i premiera krótkiej sztuki. Dzieci będą aktorami, scenografami, a nawet asystentami kamery, gdyż występ będzie również zawierał elementy filmowe i multimedialne.

W programie także nauka tradycyjnych piosenek żydowskich na różne okazje po hebrajsku i w jidysz. Zajęcia będę odbywać się co tydzień w niedziele od 13 do 15 w miejscu edukacji rodzinnej U króla Maciusia, począwszy od 6 marca 2016 r. Zajęcia są bezpłatne!

Zapraszamy dzieci w wieku 4–9 lat wraz z opiekunami. Zapisy prowadzimy drogą elektroniczną: [email protected]. >>Czytaj więcej o Kinder Teatrze.

 • Prowadzenie: dr Jakob „Kobi” Weitzner, Marcin Koźliński

12 marca, sobota, godz. 11, Warsztaty plastyczne: Zrozumieć abstrakcję

Podczas warsztatów obejrzymy dach drewnianej synagogi z Gwoźdźca i wystawę prac Franka Stelli. Wspólnie zastanowimy się, czym jest sztuka abstrakcyjna i jak powstaje. A potem zabierzemy się do pracy. Malując, tnąc i klejąc, stworzymy własne arcydzieła inspirowane synagogami.

Warsztaty towarzyszą wystawie Frank Stella i synagogi dawnej Polski, która trwa od 19.02–20.06 2016. 

 • Pomysł: Zofia Mioduszewska i Aleksandra Karkowska-Rogowicz
 • Prowadzenie: Karolina Jastrzębska-Mitzner.

12 marca, sobota, godz. 15, Klub czytelniczy króla Maciusia: zakumplujcie się z tradycją!

Polska kultura ludowa – piękna i różnorodna – to niezwykły świat, pełen zaskakujących barw, kształtów i rytmów. Książka Marianny Oklejak „Cuda Wianki”, której będzie poświęcone spotkanie klubowe w marcu, została uznana książką roku 2015 (nagroda graficzna / książka obrazkowa) przez polską sekcje IBBY. Podczas spotkania poznamy różnorodną polską kulturę ludową, dowiemy się, co to jest książka obrazkowa i poznamy cudowną autorkę, która ma niezwykłe podejście do dzieci i prowadzi wspaniałe warsztaty dla nich.

 • Prowadzenie: Marianna Oklejak i Karolina Jastrzębska-Mitzner
 • Opieka merytoryczna: Ewa Skibińska i Marta Lipczyńska-Gil

13 marca, niedziela, godz. 11, Pracownia rodzinna króla Maciusia: dlaczego dla dziewczynki różowe, a dla chłopca samochód? – o (różnicach w) wychowaniu dziewczynek i chłopców

Tym razem spotkanie Pracowni rodzinnej poświęcimy zagadnieniu różnic w sposobach wychowania dziewczynek i chłopców – z czego one wynikają, czy są potrzebne, czy się zmieniają, jak można nad nimi pracować. Jakich stereotypów w wychowaniu unikać? Podczas warsztatu rodzice pracują ze specjalistą z dziedziny pedagogiki i psychologii rozwojowej, a dzieci biorą udział w warsztacie prowadzonym przez animatora.

Prowadzenie:

 • Zajęcia z dorosłymi: Kamila Raczyńska
 • Zajęcia z dziećmi: Adam Kaczmarek

19 marca, sobota i 20 marca, niedziela, godz. 11:0016:00, Warsztaty drop-in: w świątecznym nastroju – Purim

Wydarzenie bezpłatne!

Cały weekend poświęcimy na przygotowania do święta Purim! Z tej okazji u króla Maciusia odbędą się specjalne związane z nim warsztaty. Poznamy tradycje purimowe, przebrania zakładane na bal oraz zrobimy własne maski. Nie może Was zabraknąć!

20 marca, godz. 16:0018:00, bal purimowy dla dzieci – foyer przed audytorium

Wydarzenie bezpłatne, obowiązuje rezerwacja!

Purim to radosne karnawałowe święto upamiętniające uratowanie Żydów przed zagładą z rąk Persów. Z tej okazji zapraszamy wszystkie dzieci wraz z opiekunami na bal purimowy. Będziemy wspólnie muzykować i jeść hamantasze!

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą dla przedszkoli.

Wychowawcy i rodzice zainteresowani otrzymywaniem informacji drogą elektroniczną mogą wpisać się na listę mailingową.

Więcej informacji o miejscu eduakcji rodzinnej znajduje się tutaj.

Do króla Maciusia można przyjść również poza godzinami odbywania się warsztatów:

 • poniedziałek, środa, czwartek piątek w godzinach 15:00–18:00
 • sobota, niedziela w godzinach 11:00–18:00

Bilety na warsztaty i wydarzenia specjalne oraz wejściówki na zabawy u króla Maciusia do nabycia w kasach muzeum oraz przez stronę www.bilety.polin.pl.

Zabawy w miejscu edukacji rodzinnej U króla Maciusia w marcu są płatne:

 • poniedziałek, środa, czwartek, piątek (15:00-18:00) zabawa za darmo bez ograniczeń czasowych
 • sobota, niedziela (11:00-12:30) warsztaty, wydarzenia, klub czytelniczy, pracownia rodzinna 15 zł / dziecko i 10 zł / dorosły
 • sobota, niedziela (12:30-18:00) warsztaty drop-in 10 zł / dziecko i 5 zł / dorosły

Darczyńcy

                    

Patroni medialni