Dla dzieci
CZERWIEC 2016

Program warsztatów rodzinnych w czerwcu

Grupa dzieci i dorosłych podczas warsztatów kulinarnych.
fot. Magda Starowieyska

Czerwiec u króla Maciusia to przede wszystkim Dzień Dziecka, jednak przez cały miesiąc na jego gości czeka mnóstwo atrakcji. Z okazji BigBook Festival zapraszamy na warszaty poświęcone Lokomotywie Tuwima, na spotkaniach o świętach żydowskich przyjrzymy się obchodom Szawuot. A pod koniec miesiąca zajrzymy do Arki Noego! Zapraszamy!

4.06 sb 11:00
Warsztaty – Teatr: Na deskach teatru U króla Maciusia
>>kup bilet

Chcesz poznać techniki pracy w teatrze lub zostać aktorem? Przyjdź na nasze warsztaty i w przyjemny sposób zdobywaj wiedzę m.in. z emisji głosu i pracy z ciałem.

POMYSŁ I PROWADZENIE: MONIKA SZYMCZYK

5.06 nd 11:00
Dzień Dziecka
>>Szczegóły program Dnia Dziecka dostępny jest tutaj

Zapraszamy na pełen niesamowitości Dzień Dziecka w Muzeum POLIN. W tym roku król Maciuś wraz z bohaterką znanej książki dla najmłodszych, Alicją, zabiorą wszystkie dzieci do Krainy Czarów. Na jeden dzień powstanie ona w parku dookoła budynku muzeum. Znajdą się w niej magiczne zegary, kolorowe postaci znane z bajek i hebrajskie litery. W tej pięknej scenerii odbędzie się kilkanaście warsztatów o różnej tematyce, wśród których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Na zakończenie dnia zapraszamy wszystkich do budynku na specjalny koncert. Wstęp wolny i bez rezerwacji.

11.06 sb 11:00
Klub Czytelniczy Króla Maciusia: Der Lokomotiv – czyli o wierszu Lokomotywa inaczej
>>kup bilet

Zapraszamy na warsztaty, podczas których będziemy poznawać wiersz Lokomotywa Juliana Tuwima po polsku i w języku jidysz (pięknie wydany w ramach cyklu wydawniczego Z inspiracji kulturą żydowską). Zabawy językowe to nie jedyna atrakcja która na Was czeka. Będziemy m.in. konstruować własne duże lokomotywy z kartonu, które potem każdy będzie mógł zabrać ze sobą.

POMYSŁ I PROWADZENIE: MIRJAM BOEHM i JAN GRĄDZKI

Warsztaty w ramach Big Book Festival

12.06 nd 11:00
Warsztaty – Święta: Kiedy nadchodzi Szawuot
>>kup bilet

Szawuot jest radosnym świętem, które upamiętnia nadanie Żydom Tory. Na warsztatach dowiecie się, w jakim powstała języku i jak brzmi jej pierwsze zdanie. Porozmawiamy też o tym, jak obchodzimy to święto i jakie są zwyczaje z nim związane. Tradycyjnymi potrawami, które przygotowuje się w tym czasie, są dania z mleka, sera i miodu, np. sernik, naleśniki, pierogi. Na warsztatach na pewno nie zabraknie zatem części kulinarnej połączonej z degustacją.

POMYSŁ I PROWADZENIE: ALEKSANDRA KARKOWSKA-ROGIŃSKA

18.06 sb 11:00
Warsztaty – Historia: Sto lat temu w dzielnicy północnej...
>>kup bilet

Podczas warsztatów sprawdzimy, jak sto lat temu wyglądały warszawskie ulice w dzielnicy północnej. Jakie dźwięki można było usłyszeć na Gęsiej? Co kryje się za nazwą Pasaż Simonsa? Z czego słynęły Nalewki? Spróbujemy na chwilę przywołać wyjątkowy krajobraz, który zapełniały m.in. warsztaty jubilerskie, skład tiulu, koronek i wstążek, wytwórnia parasoli, szynki czy fabryka wyrobów platerowanych i srebrnych. Znajdziemy również czas, by wspólnie stworzyć własne projekty witryn sklepowych i odwiedzić wystawę stałą.  

POMYSŁ I PROWADZENIE: KAROLINA JASTRZĘBSKA-MITZNER

19.06 nd 11:00
Pracownia Rodzinna u króla Maciusia: Mosze-men. Czy Mojżesz był superbohaterem?
>>kup bilet

Czy istnieje biblijny model bohatera narodu żydowskiego? A może Pismo Święte woli antybohaterów? Może dowiemy się czegoś zupełnie nowego o marzeniach i aspiracjach, osiągnięciach i porażkach tych mężczyzn, którzy pojawiają się w biblijnej historii starożytnego Izraela. Warto zagłębić się treść „księgi ksiąg”  i przekonać się, czy nasze podejście do niej  nie wpada w stereotyp.

PROWADZENIE ZAJĘĆ Z DOROSŁYMI: PIOTR KOWALIK

PROWADZENIE ZAJĘĆ Z DZIEĆMI: ADAM KACZMAREK

25.06 sb 11:00
Warsztaty – Święta: Żydowski Dom
>>kup bilet

Zapraszamy Was do niezwykłej podróży w czasie! Odwiedzimy galerię Miasteczko, gdzie będziecie mogli zobaczyć, co znajdowało się w domu żydowskim oraz dowiedzieć się, co znaczą słowa: mezuza, besamimka i kielich kiduszowy. W przestrzeni U króla Maciusia będziemy robić piękne przedmioty, które obejrzymy podczas zwiedzania.

POMYSŁ I PROWADZENIE: NATALIA KIDA

26.06 nd 11:00
Warsztaty – Kultura: Kolorowe gołębie z Arki Noego
>>kup bilet

Gołąb w kulturze europejskiej jest jednym z najbardziej popularnych ptaków. W Piśmie Świętym jego nazwa pada ponad 50 razy. W Biblii Hebrajskiej przynosi Noemu gałązkę zwiastującą koniec potopu i nowe życie. W czasie warsztatów, dowiemy się, dlaczego według Izaaka Singera to właśnie gołąb  został wybrany z wielu zwierząt do ogłoszenia dobrej nowiny. Na podstawie opowiadania porozmawiamy o postawach ludzi w czasach starożytnych i współcześnie. Na koniec uszyjemy własne piękne gołębie.

POMYSŁ I PROWADZENIE:  MARIA PAWLAK

Więcej informacji o miejscu eduakcji rodzinnej znajduje się tutaj.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą dla przedszkoli.

Wychowawcy i rodzice zainteresowani otrzymywaniem informacji drogą elektroniczną mogą wpisać się na listę mailingową.

Do króla Maciusia można przyjść również poza godzinami odbywania się warsztatów:

  • poniedziałek, środa, czwartek piątek w godzinach 15:00–18:00
  • sobota, niedziela w godzinach 11:00–18:00

Bilety na warsztaty i wydarzenia specjalne oraz wejściówki na zabawy u króla Maciusia do nabycia w kasach muzeum oraz przez stronę www.bilety.polin.pl.

Informacja o biletach i wejściówkach:

  • poniedziałek, środa, czwartek, piątek (15:00-18:00) zabawa za darmo bez ograniczeń czasowych
  • sobota, niedziela (11:00-12:30) warsztaty, wydarzenia, klub czytelniczy, pracownia rodzinna 15 zł / dziecko i 10 zł / dorosły
  • sobota, niedziela (12:30-18:00) warsztaty drop-in 10 zł / dziecko i 5 zł / dorosły

Darczyńcy

                    

Patroni medialni