Edukacja

18.01.2017

Ofiary czy/i beneficjenci systemu? Społeczność żydowska w Polsce do 1968 roku

fot. Magda Starowieyska, Dariusz Golik

Zapraszamy na spotkanie metodyczne "Ofiary czy/i beneficjenci systemu? Społeczność żydowska w Polsce do 1968 roku". Podczas spotkania dyskutować będziemy o tym, jak współcześnie uczyć w szkole historii najnowszej i o tym, jak odbudowywano życie żydowskie po II wojnie światowej. Gośćmi spotkania będą Aleksander Pawlicki i Bella Szwarcman-Czarnota.


18 stycznia (środa), godz. 16:30

Powojenna historia Polski jest ciągle trudna do opowiedzenia i dla wielu nauczycieli stanowi nie lada wyzwanie. To historia pisana cyklicznymi kryzysami, tzw. polskimi miesiącami i okresami pozornej stabilizacji. Chcielibyśmy wspólnie z Państwem porozmawiać o tym, jak:

  • uczyć historii drugiej połowy XX wieku, aby zainteresować nią uczniów,
  • pokazać mechanizmy prowadzące do kolejnych przesileń na scenie politycznej i
  • polityka wywierała wpływ na życie na zwykłych obywateli.

Zastanowimy się także, które wątki z najnowszej historii Żydów polskich są najistotniejsze dla zrozumienia mechanizmów funkcjonowania PRL.

Goście spotkania

Bella Szwarcman-Czarnota. Ukończyła filozofię na UW. Pracowała w Redakcji Filozofii PWN i Żydowskim Instytucie Historycznym. Obecnie jest felietonistką i redaktorą dwumiesięcznika "Midrasz". Przetłumaczyła ponad 30 książek z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Jest autorką 5 książek, z których dwie poświęcone są osobistym związkom z tradycją żydowską i z powojennym życiem żydowskim w Polsce.

Aleksander Pawlicki. Absolwent Instytutu Historii UW, Szkoły Nauk Społecznych PAN oraz Szkoły Trenerów Akademii SET. Wykładowca dydaktyki w Szkole Edukacji UW i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Uczy od roku 1997 po dziś dzień historii, wiedzy o społeczeństwie, filozofii i retoryki. Autor podręczników do historii i WOS oraz licznych scenariuszy lekcji, brał udział w tworzeniu podstawy programowej, modyfikowaniu egzaminów zewnętrznych CKE oraz w reformie nadzoru pedagogicznego.

Zachęcamy również do zapoznania się z programem comiesięcznych wykładów "Życie przecięte. Żydzi w Polsce 1944-1968", które będą ciekawym rozwinięciem naszych spotkań metodycznych. Więcej informacji >>

 

Program Obcy w domu. Wokół Marca ‘68 to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

Obserwuj nas na facebook.com/obcywdomu.

Patron

Współorganizator:

 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

05.01.2017