Edukacja

IWalk – spacer edukacyjny z użyciem relacji Ocalałych

IWalk – spacer edukacyjny z użyciem relacji Ocalałych jako sposób na upamiętnienie ofiar Zagłady Żydów w czasie II wojny światowej w Warszawie.


27 stycznia 2017 r. o 11:00 przed warszawskim Ratuszem na Pl. Bankowym, zebrała się grupa warszawskich samorządowców, osób odpowiedzialnych za edukację w stolicy oraz szefów instytucji kultury mieszczących się w centrum miasta. Wspólnie z Anną Staszewską-Zatońską – edukatorką i przewodniczką Muzeum POLIN i autorką tego spaceru, postanowili przejść ulicami Warszawy i wysłuchać głosów osób, które podczas II wojny światowej miały to nieszczęście, że jako Żydzi zostały uznane za niegodne życia i umieszczone w warszawskim getcie.

Trasa spaceru z użyciem relacji wiodła jedną z najważniejszych ulic Warszawy – Al. Solidarności, dawniej Leszno, ulicą Żelazną oraz Chłodną. Ulice te w czasie II wojny stanowiły główne arterie, na których toczyła się walka o przeżycie skazanych przez nazistów na śmierć żydowskich mieszkańców Warszawy.

Podczas spaceru Anna Zatońska opowiadała uczestnikom o wojennej historii mijanych budynków, a w miejscach szczególnie istotnych uczestnicy mogli na tabletach obejrzeć relacje osób, które przeżyły Zagładę w warszawskim getcie i dowiedzieć się, jak oni pamiętają te czasy.

Relacje użyte podczas IWalka  pochodzą z Visual History Archive stworzonego przez USC Shoah Foundation, największego na świecie archiwum historii mówionej świadków i ocalałych z ludobójstw XX wieku.  Muzeum POLIN jest partnerem USC Shoah Foundation, w którym realizowane są wszystkie programy edukacyjne Fundacji.

Warszawski spacer z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest częścią projektu realizowanego wspólnie przez Fundację Zachor z Węgier, Fundację Tolerspace z Ukrainy oraz Open Eye z Czech, dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance).

31.01.2017