Nauka

Jews and Others: Ethnic Relations in Eastern and Central Europe from 1917 and Onwards

Jews and Others: Ethnic Relations in Eastern and Central Europe from 1917 and Onwards
Jews and Others: Ethnic Relations in Eastern and Central Europe from 1917 and Onwards, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Centrum Badania Dziejów Żydów w Rosji i Europie Wschodniej im. Leonida Nevzlina na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Instytut Kennan (Centrum Wilsona) w Waszyngtonie oraz komitet organizacyjny serdecznie zapraszają do udziału w konferencji pt. Jews and Others: Ethnic Relations in Eastern and Central Europe from 1917 and Onwards, która odbędzie się w dniach 2-4 października 2017 r. w Warszawie.


Rok rosyjskich rewolucji 1917 – jest często uznawany za przełom w dziejach państw i narodów zamieszkujących Europę Wschodnią w pocz. XX wieku.

Rzecz jasna, w wielu przypadkach stał się on jedynie mitycznym momentem przełomu, bowiem pewne zmiany polityczno – społeczne, istotne dla relacji wspólnot żydowskich z nie – żydowskim światem zachodziły zarówno  przed rokiem 1917 r . jak i po „czasie rewolucji”. Dyskusje nad tym jak kształtował się świat relacji międzyetnicznych, jakie wpływ miały one na postawy Żydów i innych mniejszości narodowych wobec idei oraz powstawania po 1918 r. państw narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej, będą przedmiotem spotkania naukowców z wielu państw europejskich, USA i Izraela.

Wśród szczegółowych kwestii pojawi się problem lojalności w odniesieniu do nowopowstających organizmów państwowych oraz polityki państw narodowych wobec mniejszości – w tym Żydów. Uwagę uczestników zaprzątać będzie także problem przemocy, antysemityzmu a także relacji Żydów z innymi mieszkańcami międzywojennej Polski, Czechosłowacji, Węgier, Ukrainy i Litwy. Prezentacje referatów, dyskusje z udziałem wybitnych naukowców oraz debata publiczna poświęcona Żydom i mitowi rewolucji, z udziałem prof. Pawła Śpiewaka, prof. Andrzeja Paczkowskiego, Krzysztofa Zanussiego – prowadzona przez Jacka Żakowskiego, będą miały miejsce w Muzeum POLIN między 2-4 X 2017.

Program konferencji znajduje się TUTAJ >>

11.04.2017