Wystawy

Sprawiedliwi bez granic - wirtualna wystawa

Sprawiedliwi bez granic. Działania na rzecz godności i praw człowieka - nowa wirtualna wystawa Muzeum POLIN
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Nowa wystawa wirtualną poświęcona ludziom i organizacjom prowadzącym działania na rzecz godności i praw człowieka. Jej bohaterami są zarówno odznaczeni tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", uhonorowani przez Komitet Ogrodu Sprawiedliwych na warszawskiej Woli, jak również inne osoby, których postawa nawiązuje do wartości Sprawiedliwych i może być dla innych wzorem i drogowskazem. Wystawa została przygotowana we współpracy z Domem Spotkań z Historią.

Wystawa przedstawia 28 postaci i organizacji, które w różnych czasach i miejscach na świecie odrzuciły poczucie bezradności i podjęły inicjatywę. Ich historie – opowiedziane z użyciem cytatów i fotografii – łączy wytrwałość w działaniu dla innych i świata. Sprawiedliwi swoją postawą przekraczają granice – ma ona wymiar uniwersalny, ponadnarodowy i ponadczasowy.

- Tworząc wystawę chcieliśmy pokazać, że Sprawiedliwi są wśród nas. Niezależnie od miejsca i okoliczności wychodzą naprzeciw innym ludziom, zwłaszcza tym, którzy potrzebują pomocy. W obliczu wojen, zbrodni czy terroru bronią godności i praw człowieka. Wierzymy, że każdy z nas może odkryć w sobie Sprawiedliwego – mówi Karolina Dzięciołowska, autorka wystawy "Sprawiedliwi bez granic. Działania na rzecz godności i praw człowieka".

Pojęcie Sprawiedliwego nawiązuje do tytułu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” sformułowanego przez jerozolimski Instytut Yad Vashem, który od 1963 r. honoruje ludzi ratujących Żydów w czasach Zagłady. Sprawiedliwym – w szerszym rozumieniu – jest zarówno ratujący Żydów, jak i ten, kto w różnych krajach i momentach najnowszej historii ryzykował życie lub wolność w obronie ludzkiej godności i praw.

Wśród zaprezentowanych na wystawie znalazły się postaci z całego świata, m.in. Jan Karski, Nelson Mandela, Władysław Bartoszewski, Marek Edelman, David Nott, Antonia Locatelli czy Rosa Parks.

Wystawa „Sprawiedliwi bez granic. Działania na rzecz godności i praw człowieka” szczególną uwagę zwraca na współczesnych Sprawiedliwych, którzy mierzą się ze skutkami trwającej w Syrii wojny domowej i pochylają się nad losem uchodźców. Wśród zaprezentowanych sylwetek osób i organizacji znaleźli się m.in. organizacja Białe Hełmy – ratująca ofiary bombardowań w Syrii czy lekarz Pietro Bartolo, który przyjmuje i leczy uchodźców z Afryki na wyspie Lampedusa.

Wystawa, poza promocją postaw i wartości, ma na celu także zainspirowanie internautów do podjęcia własnych działań w realnym świecie.

– Przygotowując wystawę chcieliśmy wyjść poza świat wirtualny i zainspirować odwiedzających do podjęcia działań pomocowych. W części "Działaj, pomagaj" umieściliśmy informacje o organizacjach, we współpracy z którymi można wesprzeć najpilniej dziś potrzebujących – mówi Klara Jackl, koordynatorka projektu "Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci" w Muzeum POLIN.

 

Partner:

Dom Spotkań z Historią

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.