Wystawy

Kolejne historie w wirtualnej wystawie "Dobry adres"

Plakat Muzeum Polin wirtualnej wystawy "Dobry adres". Ciemne tło na nim niebieski krzyżyk zaznaczenie
Wirtualne wystawy, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Gdzie w Warszawie ukrywali się Żydzi w czasie wojny? Ile z tych miejsc zachowało się do dziś? Może mijasz je na co dzień? Muzeum POLIN zaprasza do odwiedzenia wirtualnej wystawy i odkrywania "dobrych adresów" oraz losów ich mieszkańców.

Kolekcja warszawskich historii ukrywania Żydów została uzupełniona  o ponad 20 kolejnych. Na planach miasta – z 1941 roku i aktualnym – odwiedzający wystawę znajdą teraz niemal 70 istniejących do dziś adresów, pod którymi Żydzi znaleźli schronienie podczas okupacji.

Historycy szacują, że Żydów ukrywających się na terenie stolicy w różnych okresach II wojny światowej mogło być do 27 tysięcy. Już nigdy nie dowiemy się ilu i gdzie dokładnie przeżyło.

W wystawie, przygotowanej i rozwijanej razem z warszawskim blogiem Pańska Skórka, Muzeum POLIN wskazuje zachowane miejsca ukrywania i przedstawia wspólne losy ukrywających się oraz tych, którzy z narażeniem życia udzielali im pomocy. Niemcy za wszelką pomoc udzielaną Żydom karali Polaków śmiercią.

Pozornie zwykłe budynki, które nie wyróżniają się w przestrzeni miejskiej, kryją dramatyczne historie i świadczą o wyjątkowych ludziach. Niegdyś miejsca walki o przetrwanie, dziś przestrzeń, w której życie płynie codziennym rytmem.

Twórcy wystawy wirtualnej "Dobry adres" Muzeum POLIN wskazują m.in. aż pięć kryjówek pianisty Władysława Szpilmana, bunkier "Krysia" przy ul. Grójeckiej, w którym ukrywał się Emanuel Ringelblum. Opowiadają o działalności Mieczysława Fogga przy Koszykowej, rodziny Żabińskich w warszawskim ZOO czy właściciela Fotoplastikonu w Alejach Jerozolimskich.

Wystawa zrealizowana w ramach projektu "Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci" Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, który poświęcony jest Polakom ratującym Żydów podczas Zagłady (sprawiedliwi.org.pl).

Wystawa została wyróżniona w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2015.

Wirtualna wystawa "Dobry adres – Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie" jest dostępna na stronie: wystawy.sprawiedliwi.org.pl/wystawa/dobry-adres/