Warsztaty

Muzeum dostępne - warsztaty edukacyjne

W sali edukacyjnej, gdzie stoją regały z książkami, przy stole siedzi chłopiec w niebieskiej bluzie i kobieta w czarnej koszulce. Chłopiec trzyma w ręku ołówek i słucha kobiety - Muzeum dostępne, warsztaty edukacyjne dla osób z niepełnosprawnościami w Muzeum POLIN
Opis zdjęcia: w sali edukacyjnej, gdzie stoją regały z książkami, przy stole siedzi chłopiec w niebieskiej bluzie i kobieta w czarnej koszulce. Chłopiec trzyma w ręku ołówek i słucha kobiety, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych na warsztaty edukacyjne w Muzeum POLIN. Staramy się usuwać wszelkie bariery i ułatwiać dostęp do wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Dostosowujemy nasz budynek architektonicznie, zapewniamy udogodnienia takie jak: tyflografiki, pętle indukcyjne czy audiodeskrypcje.

Przygotowaliśmy ofertę warsztatów z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem oraz trudnościami w uczeniu się. Nasi edukatorzy i edukatorki poprzez elementy pedagogiki zabawy, poznanie wielozmysłowe, gry słowne i ruchowe zachęcają do wspólnego odkrywania piękna tradycji i kultury żydowskiej. Tu każdy zostanie wysłuchany i znajdzie miejsce dla siebie.

Tematy warsztatów do wyboru


Co słychać na żydowskiej ulicy?
Wehikuł czasu zabierze nas w przeszłość, na ulicę starej, przedwojennej Warszawy, gdzie słychać było śmiechy dzieci, stukot kopyt, rozmowy w wielu językach, różne melodie wygrywane przez żydowskich muzyków. Zajrzymy do kawiarni, gdzie Julian Tuwim pisał swoje wiersze, zatańczymy też tango. Na koniec odtworzymy elementy dawnego świata, korzystając z różnych form plastycznych.

Święta żydowskie
Jakie jest najważniejsze święto żydowskie? Jak wygląda i jak pachnie tradycyjny stół szabatowy? Co to jest chanukija i dlaczego w Chanukę zjada się pączki? Wspólnie poznamy magię żydowskich świąt i własnoręcznie wykonamy pachnącą besamimkę lub tradycyjną świecę.

Pod dachem synagogi
Zajrzymy na wystawę stałą i... znajdziemy się pod dachem odtworzonej tam XVII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca. Damy się ponieść naszej wyobraźni, podziwiając barwne sklepienie pełne wizerunków zwierząt i mitycznych stworów. Zastanowimy się, co Żydzi robią w synagodze. Poznamy wiele nowych i ciekawie brzmiących słów, takich jak aron ha-kodesz czy bima. Na zakończenie uczestnicy wykonają własne przypinki, dzięki którym na długo zapamiętają wycieczkę do muzeum.


Podstawowe informacje organizacyjne

 1. Miejsce: Zajęcia odbywają się w przestrzeni wystawy stałej, w Centrum Edukacyjnym lub w miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia".
 2. Czas trwania: 90 min. (z przerwami na relaks)
 3. Liczba osób: do 15 osób w grupie + asystenci
 4. Terminy: w tygodniu oprócz wtorków (tego dnia muzeum jest nieczynne)
 5. Godziny rozpoczęcia: 10.15 i 13.00
 6. Cena: warsztaty bezpłatne
 7. Rezerwacje: rezerwacje@polin.pl
 8. Dostępność budynku Muzeum POLIN:
 • Wejście główne (od ul. Zamenhofa) z poziomu chodnika, bez schodów. Zwiedzanie muzeum nie wymaga pokonywania progów.
 • Windy umożliwiają komunikację ze wszystkimi poziomami muzeum.
 • Wózki dla osób z trudnościami w poruszaniu się dostępne są w holu głównym.
 • Zapraszamy osoby z psami asystującymi.

 

 

07.12.2017