Edukacja

GIMNAZJUM: Obcy w domu. Wokół Marca '68

Obcy w domu. Wokół Marca 68'
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W marcu 1968 roku przez Polskę przetoczyły się protesty młodzieży domagającej się swobód obywatelskich. Komunistyczna władza odpowiedziała na nie falą represji oraz rozpętaniem antysemickiej nagonki, która zmusiła kilkanaście tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego do opuszczenia kraju. Aby przypomnieć te wydarzenia, w ich pięćdziesiątą rocznicę, 9 marca 2018 r. Muzeum POLIN otwiera wystawę czasową „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”.


Wystawa ma bardzo duży potencjał edukacyjny. Dzięki niej młodzież dowie się o przyczynach, przebiegu i skutkach wydarzeń Marca ’68, pogłębiając wiedzę na temat współczesnej historii Polski. Uczniowie poznają  ludzki wymiar historii: uświadomią sobie, jakie piętno Marzec odcisnął na indywidualnych losach zwykłych ludzi. Będą mieli także okazję do dyskusji o zjawiskach wciąż aktualnych: o stygmatyzacji,  dyskryminacji mniejszości, o języku nienawiści czy o mechanizmach funkcjonowania propagandy. Emocjonalnie angażująca ekspozycja pozwoli nastolatkom zrozumieć dramat młodych osób, które zostały zmuszone do emigracji, opuszczenia swojego domu i kraju, w którym zostawali ich znajomi i przyjaciele.

Warsztat przeznaczony dla uczniów trzecich klas gimnazjów.

Słowa kluczowe: emigranci Marca ’68, bunty studenckie, młodzież żydowska w PRL, okres powojenny

Możliwe terminy: poniedziałki, środy, czwartki, piątki godz. 10:15-11:45 lub 13:00-14:30

Czas trwania: ok. 1,5 godziny

Maksymalna liczba uczestników: 30 osób

Cena: 120 zł / grupa wraz z opiekunkami (opiekunami)

Rezerwacja: Rezerwacja warsztatów rusza od 11 grudnia 2017 r. Zajęcia będą się odbywać od 26 marca 2018 r. Rezerwacji należy dokonać co najmniej dwa tygodnie przed planowanym warsztatem, wysyłając e-mail na adres: rezerwacje@polin.pl. W szczególnych sytuacjach losowych zastrzegamy sobie prawo odwołania zajęć lub zmiany ich tematu.

Wydarzenie organizowane w ramach programu Muzeum POLIN "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68".

07.12.2017