Rocznice i święta
24.03.2018

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca obchodzone będzie nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Datę wybrano, by upamiętnić los zamordowanej tego dnia przez Niemców rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie.


Święto państwowe ustanowione zostało z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Poświęcone ma być wszystkim Polakom, którzy w czasie Zagłady udzielali pomocy Żydom. We wstępie do podpisanej przez Prezydenta 20 marca br. ustawy czytamy: "W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów".

Data wybrana na dzień obchodów jest symboliczna. Nawiązuje do tragicznej historii Wiktorii i Józefa Ulmów, ich szóstki dzieci oraz ośmiorga Żydów, których Ulmowie przez dwa lata ukrywali na poddaszu swojego domu w Markowej. 24 marca 1944 roku Niemcy zamordowali polską rodzinę i ukrywających się Żydów – członków rodzin Szallów i Goldmanów. Egzekucja była wynikiem donosu granatowego policjanta. Czytaj więcej.

Na portalu www.sprawiedliwi.org.pl opisane są losy rodziny Ulmów, a także setki innych historii o pomocy Żydom w czasie niemieckiej okupacji. Internetowy projekt, który Muzeum POLIN prowadzi od 2007 roku, służy dokumentowaniu i popularyzowaniu historii o pomocy niesionej Żydom przez Polaków w czasie niemieckiej okupacji.

24 marca o godz. 22.45 w TVP Historia, w związku ze świętem państwowym, wyemitowany zostanie film dokumentalny "Ocaleni" produkcji Muzeum POLIN, autorstwa Joanny Król i Karoliny Dzięciołowskiej. Bohaterami filmu są ocaleni z Zagłady polscy Żydzi. Snują oni dramatyczną opowieść o tym, co kształtowało ich wojenne losy i było świadectwem zarówno wielkości człowieka, jego poświęcenia i ogromnej dobroci, a także podłości i drzemiącego w nim zła.