Muzeum

6.06.2018

Prezydent Niemiec w Muzeum POLIN

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wraz z żoną, Elke Büdenbender, odwiedzili  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Po wystawie stałej oprowadzali ich prof. Dariusz Stola, dyrektor muzeum i Marian Turski, przewodniczący Rady muzeum oraz Piotr Wiślicki, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.


Prezydencka para zwiedzała ekspozycję z dużym zainteresowaniem, zadając wiele pytań i wydłużając wizytę poza pierwotnie planowany czas. Po zakończeniu dali wyraz swoim wrażeniom w księdze pamiątkowej Muzeum POLIN: "Serdeczne podziękowania za głęboki wgląd, który dali nam Państwo podczas zwiedzania muzeum. Tu widać wyraźnie, jak ściśle historia Polski jest związana z historią europejskich Żydów. I ponownie nam, Niemcom, przypomina to o naszej odpowiedzialności za historię. Tę wystawę powinno obejrzeć wielu młodych ludzi. A ci, którzy ponoszą odpowiedzialność polityczną, i dziś i w przyszłości powinni pojąć, że musimy utrzymać osiągnięty stan pojednania, partnerstwa i przyjaźni i że nie wolno nam tego stanu podważyć.".

Oprócz zwiedzania Muzeum POLIN Frank-Walter Steinmeier i lke Büdenbender złożyli również wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

08.06.2018