Edukacja

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE: Trudny wiek dwudziesty

Trudny wiek dwudziesty - spacer z przewodnikiem dla szkół ponadpodstawowych. Na zdjęciu: grupa młodzieży ze słuchawkami na uszach, stoi wokół gabloty, w której wyświetlane są zdjęcia. gablota znajduje się w przestrzeni wystawy stałej Muzeum POLIN
Na zdjęciu: grupa młodzieży ze słuchawkami na uszach, stoi wokół gabloty, w której wyświetlane są zdjęcia. gablota znajduje się w przestrzeni wystawy stałej Muzeum POLIN, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Spacer tematyczny poświęcony wyzwaniom, przed którymi stawali polscy Żydzi w II Rzeczpospolitej, w czasie okupacji i w okresie powojennym.

Uczniowie i uczennice rozpoczną podróż przez historię w dwudziestoleciu międzywojennym, na gwarnej, żydowskiej ulicy dużego polskiego miasta. Następnie, w labiryncie getta, poznają losy Żydów pod niemiecką okupacją: etapy eksterminacji, formy oporu i codziennej walki o przetrwanie. Stamtąd przeniosą się w powojenny świat, aby dowiedzieć się, dlaczego większość ocalałych zdecydowała się emigrować i jak potoczyły się losy tych, którzy zostali w Polsce.

Przyjrzą się ich codziennym radościom i troskom. Zobaczą, w jakich okolicznościach w ich życie wkroczyła wielka polityka. Wspólnie z przewodnikiem zastanowią się, jak ludzie niosący piętno ciężkich przeżyć wojennych mierzyli się z traumą: milczeli, czy wprost przeciwnie - opowiadali o niej? W jakiej formie upamiętniali swoją przeszłość?

Ścieżka obejmuje część wystawy stałej poświęconą historii XX wieku.