Wystawy
17.04 - 30.11.2020

Wystawa czasowa "Muranów"

Zapraszamy na wystawę poświęconą Muranowowi oraz jego mieszkańcom - historycznym i dzisiejszym. 

17 kwietnia - 30 listopada 2020

3 miliony metrów sześciennych gruzów. Tyle pozostało z warszawskiej dzielnicy żydowskiej w 1943 roku. Wojna starła z powierzchni ziemi ulice i domy a Zagłada - mieszkańców. Planiści dźwigający stolicę po wojennej pożodze zdecydowali, że na morzu gruzów powstanie nowe osiedle - Muranów. Wytyczono nowy układ dróg, który nie pokrywa się z przedwojennym, inne są skwery i place. Dziś mieszkają tu ludzie pochodzący z różnych stron - Warszawy, Polski i świata. Budują nową tożsamość miejsca. Jak opowiadać o osiedlu mającym tak niezwyczajną historię?

Poprzez wystawę, pokażemy dzieje Muranowa przez pryzmat wybranych miejsc, ich mieszkańców i bywalców. Zajrzymy w przeszłość, by poznać 18-wiecznego Wenecjanina, tęskniącego za ojczystą wyspą Murano, przespacerujemy się przedwojennymi, tętniącymi życiem Nalewkami i pokażemy, co po nich pozostało. Dowiemy się, w co bawiły się dzieci na podwórkach powojennego Muranowa, a także, jak żyje się na Muranowie współcześnie. Spojrzymy w przyszłość i porównamy doświadczenia mieszkańców dzielnic o podobnej historii. Zaprosimy mieszkańców Muranowa do podzielenia się własną historią dzielnicy.

Po raz pierwszy tworzymy wystawę, którą oglądać będzie można nie tylko w budynku Muzeum, ale i wokół niego. Do współpracy zaprosiliśmy m.in. wybitnego artystę, Artura Żmijewskiego, który na potrzeby ekspozycji pracuje z obiektami archeologicznymi znalezionymi podczas budowy Muzeum- sztućcami, szklankami, okularami czy nożycami krawieckimi. Do dziś pod chodnikami, zieleńcami i domami współczesnego Muranowa można odnaleźć fundamenty przedwojennej zabudowy.

Będziemy szukać odpowiedzi na pytania, co czyni Muranów miejscem wyjątkowym i dlaczego właśnie tu powstało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Autorami wystawy są: Beata Chomątowska, prof. Jacek Leociak i Kamila Radecka-Mikulicz.