Wystawy
18.09.2020 - 22.03.2021

Wystawa czasowa "Tu Muranów"

Wystawa czasowa Tu Muranów ukazuje przekrój przez ukryte warstwy historii warszawskiego osiedla, opowiadając o wybranych miejscach, ich mieszkańcach i bywalcach. 

18 września 2020 - 22 marca 2021, bilety: 10 zł / 15 zł, KUP BILET >>

Zajrzyjmy wspólnie w głąb miasta – poznajmy niezwykłą, wielopoziomową historię Warszawy. Pod pozornie znaną warstwą odkryjemy kolejne wymiary przeszłych, obecnych i przyszłych losów miasta i jego mieszkańców.

Na samym początku przeniesiemy się do XVIII wieku, by poznać pewnego Wenecjanina tęskniącego za ojczystą wyspą Murano. Przespacerujemy się też dawną Dzielnicą Północną, która przed wojną była centrum żydowskiego życia – w czasach, gdy Warszawa była domem największej w Europie diaspory. Pójdziemy przedwojennymi Nalewkami – tętniącą życiem reprezentacyjną ulicą handlową, nie ustępującą wielkością i różnorodnością sklepów, warsztatów i towarów dzisiejszej Marszałkowskiej w Warszawie, czy Piotrkowskiej w Łodzi. Poznamy dramatyczne losy Żydów, których uwięziono w utworzonym tu warszawskim getcie.

Dowiemy się, jak planiści dźwigający stolicę z wojennych gruzów zakładali nowe, modernistyczne osiedle, a nawet w co bawiły się dzieci na podwórkach powojennego Muranowa. Będziemy szukać odpowiedzi na pytania, co czyni Muranów miejscem wyjątkowym i dlaczego właśnie tu powstało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zastanowimy się, jak tu, na Muranowie, żyje się współcześnie.

Do tej fascynującej podróży w czasie zapraszają nas autorzy wystawy: Beata Chomątowska, prof. Jacek Leociak i Kamila Radecka-Mikulicz. Swój projekt w ramach wystawy zrealizuje artysta Artur Żmijewski i badaczka Zagłady Zofia Waślicka-Żmijewska. Sprawią, że po raz pierwszy wystawę czasową będzie można oglądać nie tylko w budynku muzeum, ale i wokół niego. Na potrzeby ekspozycji pracują oni z obiektami archeologicznymi znalezionymi podczas budowy muzeum – sztućcami, szklankami, okularami czy nożycami krawieckimi.

Program towarzyszący

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń dla mieszkańców Warszawy. Podczas wykładów, debat i spotkań literackich będziemy, wspólnie z gośćmi – historykami, varsavianistami, pisarzami, architektami i badaczami miasta, zastanawiać się nad tym, jak pielęgnować pamięć. Czy za wszelką cenę należy zachować każdy ślad przeszłości? Co myśleli o tym powojenni planiści? Jakie opinie przeważają dziś?

Od kwietnia do października zaprosimy na spacery miejskie. Będą one okazją do poznania szczególnych miejsc Muranowa i losów jego mieszkańców przez pryzmat historycznych wydarzeń, sztuki, przyrody i kulinariów. Spacery poprowadzą profesjonalni przewodnicy, ale także uczniowie muranowskich szkół, znane osobistości i mieszkańcy Muranowa.

Przygotowaliśmy również fascynujące projekty edukacyjne, w tym warsztaty dla rodzin z dziećmi i uczniów. Dzięki nim będziemy wspólnie poznawać historię, przyrodę i archeologię Muranowa. Dzieci będą mogły skorzystać ze specjalnej ścieżki zwiedzania wystawy, a muzealni przewodnicy oprowadzą po wystawie gości obcojęzycznych oraz osoby z niepełnosprawnościami.

W tematykę wystawy wpiszą się też wydarzenia organizowane przez Muzeum od kilku lat: Dzień Sąsiada (24 maja) i Dzień Dziecka (31 maja). Przez całe lato działać będzie także Łąka Leśmiana, czyli cykl wydarzeń letnich Muzeum POLIN

Autorami wystawy są: Beata Chomątowska, prof. Jacek Leociak i Kamila Radecka-Mikulicz.

Autorzy zewnętrznej części wystawy: Zofia Waślicka-Żmijewska i Artur Żmijewski.