Warsztaty
Zgłoszenia do 1.10.2020

"Teatr to czasownik!". Działania teatralne dla młodzieży

Grupa młodzieży biorąca udział w spektaklu teatralnym. Młodzi artyści ustawieni są w trzech rzędach, mają odchylone głowy i uniesione ręce.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Chcesz poczuć moc? Chcesz mieć wpływ na rzeczywistość? Przyjdź na zajęcia Teatru Forum i stwórz historię, którą chcesz opowiedzieć innym! Zapraszamy młodzież w wieku 14-17 lat na dwumiesięczny cykl warsztatów zakończonych interaktywnym spektaklem. Fabułą spektaklu będzie ważny problem dotyczący Ciebie i Twoich rówieśników, o którym opowiecie językiem teatru.

Teatr Forum to rodzaj teatralnej gry, w której aktorzy i widzowie mają możliwość improwizacji i „dopisania” dalszego ciągu historii, która dzieje się na scenie. Podczas warsztatów będziemy szukać ważnych historii z życia młodych ludzi, a potem poprzez improwizację, pracę nad rolami i różne ćwiczenia teatralne budować spektakl.

UWAGA! U nas każdy może być aktorem! Zapraszamy wszystkich, niezależnie od umiejętności aktorskich i wcześniejszych doświadczeń związanych z teatrem.

 

Informacje organizacyjne

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Jeśli z powodu sytuacji epidemicznej zajęcia stacjonarne będą niemożliwe do przeprowadzenia, cały projekt łącznie ze spektaklem odbędzie się w formule online.

Jesteś ciekawa, ciekawy Teatru Forum? Zgłoś się do udziału w projekcie: wypełnij formularz i wyślij go do 1 października.

Pierwsze spotkanie informacyjne, na którym dowiesz się więcej o tym, jak będzie przebiegał projekt, odbędzie się 7 października w godzinach 17:00-19:00 w Muzeum Polin lub na zoom (informacje o spotkaniu prześlemy osobom, które wyślą zgłoszenia do projektu). 

Regularne spotkania odbywać się będą w poniższych terminach stacjonarnie w Muzeum Polin (upewnij się, że te daty Ci pasują):

  • środa 7 października od 17:00 do 19:00 (wstępne spotkanie informacyjne),
  • weekend 17-18 października od 9:30 do 15:30 (warsztat integracyjny),
  • środy: 21 października, 28 października, 4 listopada, 11 listopada, 18 listopada, 25 listopada, 2 grudnia od 16:30 do 19:00,
  • weekend 5-6 grudnia od 09:00 do 17:00,
  • poniedziałek 7 grudnia, wtorek 8 grudnia od 16:30 do 19:00,
  • środa 9 grudnia, warsztat (od 16:30 do 18:30) + spektakl: od 18:30 do 20:30, 
  • czwartek 10 grudnia, warsztat (od 16:30 do 18:30) +  spektakl: od 18:30 do 20:30,
  • środa 16 grudnia  od 16:30 do 19:00 (spotkanie podsumowujące, świętowanie).

Z powodów organizacyjnych lub stanu epidemiologicznego terminy zajęć mogą ulec zmianie.

 

Zajęcia poprowadzą: 

Aldona Żejmo-Kudelska 
Współtwórczyni i właścicielka Drama Way, superwizorka i współtwórczyni Szkoły Trenerów Dramy. Trenerka warsztatu rekomendowana przez PTP, absolwentka Szkoły Trenerów TROP, fundatorka i Prezeska Fundacji Edukacji i Kultury. Autorka wielu artykułów na temat dramy i Teatru Zaangażowanego Społecznie oraz projektów profilaktycznych. Obecnie w trakcie szkolenia z zakresu dramaterapii.

Jarek Rebeliński
Trener, teatrolog, edukator dramy i teatru. Absolwent AT w  Warszawie  na Wydziale  Wiedzy o Teatrze. Dziesięć lat był Kierownikiem Teatru w  Gdańskim Archipelagu. Współpracuje z Polskim Teatrem Playback 3.0, łączącym techniki teatralne i psychodramatyczne. Prowadzi zajęcia z arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi (współpraca z Fundacją „Ja też”, PSONI oraz Teatr Razem). Wykłada w  Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej oraz Wyższej Szkole Ateneum. Od dwóch lat tworzy i pracuje w YouArt, realizując projekty artystyczne min. w Teatrze Miniatura, Europejskim Centrum Solidarności i Mololo.

Sonia Ruszkowska 
Główna Specjalistka ds. Edukacji w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, doktorka filozofii, trenerka (Szkoła Trenerów Grupy TROP i Drama Way), coachka (Szkoła Coachingu Grupy TROP). Specjalizuje się w pracy w obszarze różnorodności, dbania o siebie (tzw. self care) i metodą dramy. Włącza do pracy trenerskiej pracę z ciałem (inspiruje się takimi metodami jak Focusing, Ruch Autentyczny, TRE, Kontakt Improwizacja, Mindfulness). 
 

Teatr Forum to interaktywna forma teatru stworzona i opracowana przez brazylijskiego reżysera i pedagoga Augusto Boala. To teatr, w którym spektakl jest tworzony na podstawie doświadczeń aktorów, a widzowie też stają się aktorami i mogą zmienić zakończenie spektaklu.

 

Projekt jest realizowany we współpracy z Drama Way.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl