Czyja pamięć? Czyje dziedzictwo? – kurs specjalistyczny

Muzeum POLIN zaprasza do udziału w kursie poświęconym dyskusji o pamięci i dziedzictwie rożnych mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce w regionach o skomplikowanej historii i tożsamości.
- Zgłoszenia do 28 listopada 2021 (niedziela)
- Wypełnij formularz >>
- Daty kursu:
- 4-5 grudnia 2021 (sobota-niedziela) – warsztaty online
- 11-12 grudnia 2021 (sobota-niedziela) – warsztaty w Muzeum POLIN.
Kogo zapraszamy?
Program kursu powstał z myślą o edukatorach i edukatorkach oraz aktywistach i aktywistkach działających w obszarze międzykulturowości i / lub dziedzictwa żydowskiego. Do udziału zapraszamy zarówno osoby związane z instytucjami kultury, jak i organizacjami pozarządowymi czy nieformalnymi grupami.
Cele kursu
Celem zajęć będzie stworzenie osobom uczestniczącym przestrzeni na podzielenie się doświadczeniami na temat kolektywnej pamięci o przeszłości w ich regionach ze szczególnym uwzględnieniem narracji o II Wojnie Światowej i migracji ludności po zmianach granic Polski w 1945 roku.
Poruszenie wspomnianych tematów będzie punktem wyjścia do refleksji nad wpływem wydarzeń z przeszłości na współczesne postrzeganie zagadnień międzykulturowości i skomplikowanej tożsamości, a także nad związanymi z tymi zjawiskami obawami, uprzedzeniami i stereotypami.
Podczas zajęć zostanie też poruszona kwestia tzw. konfliktów pamięci, do których dochodzi między różnymi społecznościami. Szczególna uwaga zostanie również poświęcona wyzwaniom związanym z wykorzystywaniem budynków i innych elementów w przestrzeni danej miejscowości, które pozostały po zamieszkujących je wcześniej grupach etnicznych lub narodowych.
Oferowane warsztaty będą miały na celu zaproponowanie uczestnikom i uczestniczkom narzędzi oraz możliwości wypracowania konkretnych pomysłów na zadbanie o materialne i niematerialne pozostałości wielokulturowego dziedzictwa w regionie oraz edukację i dialog z lokalną społecznością, a także włączenie jej przedstawicieli i przedstawicielek w działania na rzecz otwartości na różnorodność kulturową.
Informacje techniczne
- Wyniki rekrutacji prześlemy mailowo do 29 listopada.
- Liczba miejsc w projekcie jest ograniczona. W przypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru uczestników na podstawie aplikacji.
- Zajęcia są grupowym procesem. Osoby zgłaszające chęć udziału deklarują tym samym, że wezmą udział w całości kursu.
- W przypadku wzrostu zagrożenia epidemicznego cały kurs odbędzie się online.
- Udział w zajęciach jest bezpłatny.
- Podczas zajęć w siedzibie Muzeum POLIN w Warszawie zapewniamy wyżywienie, a osobom spoza Warszawy organizujemy nocleg (dwa noclegi 11-12.12.2021) oraz zwracamy koszty podróży (do 200 PLN). Regulamin >>
- Kontakt w sprawie kursu: [email protected]