Edukacja

Zima w mieście w Muzeum POLIN

Dzieci podczas wspólnej zabawy dotykają planszy.
fot. M. Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich

Z myślą o tych, którzy ferie zimowe spędzają w Warszawie, przygotowaliśmy zestaw warsztatów edukacyjnych rozwijających kreatywność i przybliżających ich uczestnikom kulturę żydowską. 

  • rezerwacja zajęć w ramach akcji Zima w mieście startuje 11 stycznia 2022 r. pod adresem: [email protected]

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i przeznaczone dla grup dzieci korzystających z wypoczynku w placówkach organizujących opiekę w czasie ferii zimowych.

Tematy do wyboru:

Temat 1: "Co robi wiewiórka w synagodze?"

O tym dzieci przekonają się, odwiedzając osiemnastowieczne miasteczko odtworzone na wystawie stałej. Obejrzą kolorowe, pełne fantastycznych zwierząt i znaków zodiaku sklepienie synagogi i dowiedzą się, dlaczego synagoga jest tak ważna dla społeczności żydowskiej. Wiewiórka i inne zwierzęta pojawią się ponownie w bajce Isaaca Bashevisa Singera "Dlaczego Noe wybrał gołębicę". Na podstawie bajki dzieci nagrają słuchowisko, którym będą mogły potem pochwalić się przed rodzicami. Na koniec warsztatu wykonamy wspólnie pamiątkowe magnesy lub przypinki z własnym znakiem zodiaku.

Temat 2: "Zapomniane zawody"

Chcecie odwiedzić świat dawnych kupców, mincerzy, rycerzy i królów? Razem wyruszymy w podróż do najdawniejszych czasów, podczas której poznamy zapomniane już zawody. Odwiedzimy gród księcia, będziemy handlować przyprawami i drogocennymi materiałami. Wykonamy również własną biżuterię wzorem dawnych rzemieślników. 

Temat 3: Nie ma dzieci – są ludzie

Jak pisał Janusz Korczak "dziecko chce, by je traktowano poważnie, żąda zaufania, wskazówki i rady". Tymi zasadami będziemy kierowali się na naszych zajęciach. W czasie warsztatów zaprosimy dzieci do różnych zabaw w przestrzeni muzeum i na wystawie, dzięki którym dowiedzą się o swoich podstawowych prawach. Będą miały okazję o tym porozmawiać, a także przygotować pamiątkowe tabliczki do zawieszenia w swoich pokojach.

Jak zarezerwować warsztaty w ramach Akcji Zima w mieście?

Rezerwacji należy dokonać co najmniej na tydzień przed planowanymi warsztatami, wysyłając e-mail na adres: [email protected]

W mailu bardzo prosimy o zawarcie informacji:

  • Data (wybrany zakres dat),
  • Godzina,
  • Temat warsztatów,
  • Nazwa i adres placówki
  • Która to klasa / wiek dzieci,
  • Liczba uczniów i opiekunów,
  • Kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy),
  • Dodatkowe informacje o grupie (np. niepełnosprawności, profil, etc.).

Terminy warsztatów

Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacyjnym i na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie przy ulicy Anielewicza 6. Są one prowadzone w czasie ferii zimowych w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 10.15-11.45 oraz 13.00-14.30. Trwają 1,5 godziny (90 minut) i są przeznaczone dla grup liczących nie więcej niż 15 osób.