Edukacja

SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6: Dzieci żydowskie w międzywojennej Polsce

Warsztaty dla szkół - Muzeum POLIN. Przy tablicy szkolnej stoją kobieta i mężczyzna w przebraniach z dawnych czasów. Za biurkiem siedzi dziewczynka, która patrzy w ich stronę. Biurko oświetlone jest przez lampkę. Na tablicy wykresy i grafy.
Przy tablicy szkolnej stoi kobieta i mężczyzna w przebraniach z dawnych czasów. Za biurkiem siedzi dziewczynka, która patrzy w ich stronę. Biurko oświetlone jest przez lampkę. Na tablicy wykresy i grafy, fot. A. Szulc / Muzeum Historii Żydów Polskich

Jak żyły dzieci żydowskie przed II wojną światową? Czy chodziły do szkoły? W jakim języku mówiły? Co robiły w wolnym czasie? Na wystawie stałej zobaczymy, jak wyglądał ten dawny świat: w jakich ławkach siedziały dzieci w szkole, jak brzmiały podwórkowe wyliczanki i co pisały dzieci w tworzonej przez siebie gazecie – "Małym Przeglądzie".

W czasie zajęć uczennice i uczniowie będą buszować po wystawie, rozwiązując zadania. Przeczytają też fragmenty gazety z epoki i obejrzą krótki film, którego bohaterowie opowiadają o czasach swojego dzieciństwa przed II wojną światową.

Słowa kluczowe: życie codzienne w międzywojennej Polsce, szkoły żydowskie, prasa

Możliwe terminy: poniedziałki, środy, czwartki, piątki godz. 10:15-12:15 lub 13:00-15:00

Miejsce warsztatu: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galeria "Na żydowskiej ulicy"

Miejsce zbiórki grupy: hol główny Muzeum POLIN (grupa oczekuje na edukatora)