image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Wielokrotnie nagradzany budynek Muzeum POLIN to perła współczesnej architektury. Jego symbolika odnosi się do żydowskiej historii a sam budynek wpisuje się w narrację muzeum, realizującego ideę "muzeum życia".
Siedziba Muzeum POLIN to z zewnątrz prosta, chłodna bryła, pokryta miedzią i szkłem. Wewnątrz zaskakuje falującą, dynamiczną szczeliną rozcinająca budynek na całej długości.
Muzeum ma 12,8 tys. m² powierzchni użytkowej, z których jedną trzecią zajmuje wystawa stała, zaś w pozostałej części znajdują się m.in. biura i różnorodne przestrzenie programowe:
- wystaw czasowych,
- wielofunkcyjna sala audytoryjna i koncertowa mieszcząca 450 osób,
- sale projekcyjne,
- sale warsztatowe Centrum Edukacyjnego,
- Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia",
- klubokawiarnia oraz restauracja i sklep muzealny.
Budynek muzeum powstał w symbolicznym miejscu: w sercu dawnej tętniącej życiem dzielnicy zamieszkałej przez Żydów, w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto. Od 1948 roku wznosi się tu pomnik Bohaterów Getta autorstwa Natana Rapaporta. Plan, na którym wzniesiono budynek znajduje się między muranowskimi budynkami mieszkalnymi, wzniesionymi w okresie powojennym.
Stworzenie koncepcji architektonicznej budynku w takiej lokalizacji i opowiadającego o tysiącu lat historii nie było łatwym zadaniem. Projekt budynku autorstwa fińskiego studia architektonicznego Lahdelma & Mahlamäki został wyłoniony w 2005 roku w międzynarodowym konkursie architektonicznym pod przewodnictwem Bohdana Paczowskiego. W konkursie, na który napłynęło ponad 100 zgłoszeń z całego świata, wzięli udział znakomici architekci, m.in. Zvi Hecker, Kengo Kuma czy Daniel Libeskind.
Jury doceniło projekt autorstwa Rainera Mahlamäkiego między innymi za powściągliwość i umiar, z jakimi potraktował niedawną historię polskich Żydów. Mahlamäki zaproponował budynek, który z zewnątrz ma spokojne, geometryczne kształty, ale zaskakuje niezwykłym wnętrzem. Dynamiczne, dające złudzenie falowania, ściany holu przecinają budynek od wschodniej do zachodniej fasady. To pęknięcie odzwierciedla wyrwę w tysiącletniej historii polskich Żydów. Jednocześnie monumentalny hol zalany światłem padającym przez ogromne okno i widok na park przypominają, że ta historia nie została zamknięta, a Muzeum POLIN jest muzeum życia. Jest też łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością i przyszłością – co symbolizuje mostek spinający obie ściany holu. Symbolika muzeum nie ogranicza się do wnętrza: fasadę budynku zdobią szklane panele, na których litery hebrajskie i łacińskie układają się w słowo "Polin" – przypominające legendę o przybyciu Żydów do Polski i będące nazwą muzeum.
Fiński architekt mocno osadził swój projekt w otoczeniu. Muzeum zostało skonstruowane na planie kwadratu, który przylega do identycznego kwadratu placu przy pomniku Bohaterów Getta. Sama bryła budynku również powtarza kształty okolicznych domów i pomnika. Jednak między monumentem a budynkiem muzeum toczy się dialog: pomnik jest miejscem refleksji i upamiętniania tych, którzy zginęli, zaś muzeum miejscem odkrywania historii żydowskiego życia w Polsce.
W czerwcu 2009 roku, w dwa lata po wyłonieniu zwycięskiego projektu, odbyła się oficjalna uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego muzeum i rozpoczęła się budowa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ukończono ją w 2012.
Nagrody i wyróżnienia dla budynku Muzeum POLIN
2016
- Nagroda Property Design Awards 2016 w kategorii Bryła-obiekt sfery publicznej przyznana podczas 4 DESIGN DAYS w w Katowicach.
- Czeska nagroda architektoniczna Stavba Roku
- Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy dla najlepszych budynków z lat 2001-2014 - nagroda w kategorii Architektura użyteczności publicznej (obiekt publiczny)
2015
- Budynek Muzeum POLIN znalazł się w półfinale międzynarodowego konkursu architektonicznego Mies van der Rohe orgaznizowanego przez Komisję i Parlament Europejski raz Fundację Mies van der Rohe
2014
- Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów RP
- Nagroda Stowarzyszenia Architektów RP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej dla budynku Muzeum POLIN.
- Muzeum POLIN wyróżnione przez czytelników POLITYKI w plebiscycie Nagrody Architektonicznej (budynek znalazł się wśród pięciu finalistów Nagrody Architektonicznej „Polityki” za 2013 rok i zwyciężył w plebiscycie internautów).
- Fińskie Stowarzyszenie Architektów (SAFA) przyznało Muzem POLIN Finlandia Prize for Achitecture.
2013
- Pierwsza nagroda w konkursie Eurobuild Awards za najlepszy projekt budynku komercyjnego lub użyteczności publicznej w kategorii Architectural Design of the Year.
- Wykonawca pofalowanych ścian muzeum w technologii natryskiwanego betonu (ang. shotcrete) wyróżniony w USA nagrodą Oustanding Shotcrete Project of the Year w kategorii projektów międzynarodowych.
2008
- Projekt budynku Muzeum POLIN wyróżniono prestiżową International Architecture Award przyznawaną przez Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design.