Centrum Informacji Historycznej
Centrum to miejsce dla wszystkich tych gości Muzeum POLIN, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o historii Żydów, szukają materiałów do prac szkolnych i naukowych. Udostępnia m.in. unikatowe zbiory Fortunoff Archive i USC Shoah Foundation Institute.
Pracownicy Centrum służą swoim doświadczeniem w kwerendach źródłowych, pomagają w obsłudze baz danych, udzielają konsultacji historycznych, informują, jak dbać o żydowskie dziedzictwo materialne.
Centrum Informacji Historycznej znajduje się na parterze (poziom 0) Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, obok sklepu muzealnego, wstęp jest bezpłatny.
Centrum Informacji Historycznej jest czynne w środy, czwartki, piątki, soboty w godz. 10.00-13.00, 13.30-16.00. Możliwe są też konsultacje online.
Osobom zainteresowanym korzystaniem z biblioteki oraz nagrań z kolekcji Fortunoff Archive i USC Shoah Foundation Institute zalecamy wcześniejszą rezerwację (e-mail: [email protected]).
Centrum Informacji Historycznej oferuje:
- pełny dostęp do wywiadów ze świadkami historii z kolekcji USC Shoah Foundation (około 55 000 nagrań), Fortunoff Video Archive (4 400 nagrań), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (m.in. kolekcja Marzec ’68, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata) oraz Centropy;
- dostęp do pełnych wersji baz danych z zakresu żydowskiej historii – MyHeritage, Ancestry, Kraków Jewish Genealogy;
- wsparcie w przeszukiwaniu baz Jewish Records Indexing – Poland, Gesher Galicia, JewishGen, Baza Ofiar Zagłady Yad Vashem, Baza Ocalałych i Ofiar Zagłady Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, portali Muzeum POLIN Wirtualny Sztetl i Polscy Sprawiedliwi;
- czytelnię z książkami dotyczącymi judaizmu, historii, kultury i dziedzictwa Żydów w Polsce (PRZEJDŹ DO KATALOGU);
- zbiór map II Rzeczypospolitej i historycznych planów miast;
- katalog nazw miejscowości z terenów II Rzeczypospolitej w języku jidysz i polskim.
Osoby niewidome i słabowidzące mogą zapoznać się w Centrum Informacji Historycznej z tyflografikami przedstawiającymi wybrane obiekty z wystawy stałej i mapy. Do tyflografik jest dołączona broszura z opisami w piśmie Braille`a.
Opisy tyflografik można pobrać pod tym linkiem >>
Zachęcamy do skorzystania z oferty badań genealogicznych >>
Główni partnerzy merytoryczni:
Partner do spraw genealogii