Wydarzenie
8–10 czerwca 2016

Conference: Jewish Cultural Heritage. Projects, Methods, Inspirations

Podczas konferencji zadano pytania o rolę żydowskiego dziedzictwa kulturowego we współczesnej Europie i o różnorodne aspekty jego ochrony i popularyzacji.

Z jakich powodów i w jaki sposób żydowskie dziedzictwo kulturowe jest włączane w rozmaite dyskursy i praktyki społeczne? Co, jak i dla kogo podlega odbudowie, jest popularyzowane, rewitalizowane, staje się przedmiotem edukacji czy programów społecznych? Jakie znaczenie dla rozmaitych społeczności mają podejmowane działania w różnorodnych europejskich kontekstach?

Przyjrzeliśmy się tym zagadnieniom z perspektywy realizacji projektów i inicjatyw związanych z żydowskim dziedzictwem kulturowym.

W szczególności poruszaliśmy się po obszarach związanych z renowacją, edukacją, popularyzatorstwem i wystawiennictwem. Była to jednocześnie okazja do zaprezentowania najciekawszych przedsięwzięć, wymienienia się innowacyjnymi metodami pracy, czy dobrymi praktykami.

Wspólnie znaleźliśmy inspiracje dla przyszłych inicjatyw i stworzyliśmy warunki do nawiązania międzynarodowej współpracy. Połączyliśmy dyskusję z narzędziami sieciowania, planując dwa dni konferencyjne oraz trzeci dzień poświęcony jedynie budowaniu relacji pomiędzy uczestnikami.

W wydarzeniu wzięli udział praktycy, muzealnicy, edukatorzy, działacze organizacji pozarządowych, artyści i wszyscy Ci, którzy zajmują się żydowskim dziedzictwem kulturowym.

Konferencja została zorganizowana we współpracy z The Center for Studies of Holocaust and Religious Minorities w Norwegii oraz Stowarzyszeniem "Nigdy Więcej" w Polsce.

Konsultantami konferencji byli między innymi beneficjenci funduszy norweskich, którzy zrealizowali projekty związane z żydowskim dziedzictwem kulturowym. Ich projekty zostanły również zaprezentowane. Przedsięwzięcie było finansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014 w ramach współpracy dwustronnej.

» Pobierz program konferencji «

» Zobacz materiały z konferencji «

Ważne terminy

  • do 31.03.2016 – zgłoszenia abstraktów, filmów i projektów
  • 01.04–14.04.2016 – ocena abstraktów i układanie ostatecznej wersji programu
  • 15.04–30.04.2016 – rejestracja mówców
  • 02.05–31.05.2016 lub do wyczerpania miejsc – rejestracja uczestników
  • 08.06–10.06.2016 – konferencja

Kontakt i informacje

Więcej

Partnerzy

Patronat

     

 
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”