image
image
image
image
image
image
image
image
Hagar Cygler, 16 stycznia - 5 lutego 2017
WHOLE
Podczas swojej rezydencji w Muzeum POLIN Hagar Cygler zbierała obiekty oraz obrazy na lokalnych pchlich targach, szukając przedmiotów, które pragną być na nowo przypomniane i docenione. Jako osoba o polsko-izraelskich korzeniach, Cygler w osobisty sposób podchodzi do historii relacji polsko-żydowskich. Zauważając, że o pamięci zbiorowej wie więcej niż o historii swojej własnej rodziny, postanowiła przyjrzeć się jej z bliska i ponownie ją przeanalizować. Odnalezione przedmioty miały jej w tym pomóc, a jednocześnie stanowić przyczynek do dyskusji o tym, jak kształtuje się nie tylko nasza indywidualna, ale i kolektywna pamięć.
Rezultatem pracy artystki była instalacja artystyczna, na którą złożyły się przetworzone przez nią obiekty oraz zdjęcia. Jednym z obiektów stworzonych podczas pobytu w Warszawie stała się książeczka – zawierająca napisany przez nią tekst będący zapisem jej wspomnień, pamiętnikiem z jej ostatnich spotkań z ojcem oraz fotografii znalezionych na pchlich targach zreprodukowanych specjalnie na tę okazję. Książeczka celowo ma luźną formę i jest swego rodzaju zestawem obrazów-plakatów.
Spotkanie z Hagar Cygler, podczas którego artystka opowiedziała o swoich zmaganiach z pamięcią oraz wyprawach na warszawskie pchle targi, odbyło się 5 lutego w siedzibie muzeum. Rozmowę z artystką poprowadziła dr Tamara Sztyma - kuratorka wystaw w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Więcej o artystce:
Hagar Cygler jest artystką z Izraela, aktualnie zamieszkałą w Los Angeles w Kalifornii. W 2006 r. ukończyła studia w Szkole Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Besaleel, a niedługo zostanie również absolwentką studiów magisterskich na kierunku Fotografia i media w szkole California Institute of the Arts.
W 2014 roku Cygler wydała album artystyczny Hana, a w 2012 r. była rezydentką Greatmore Studio w Kapsztadzie. Jej prace pokazywane były na wielu wystawach grupowych, między innymi na 7. Biennale ceramiki w Muzeum Ziemi Izraela w Tel Awiwie (2013 r.), na międzynarodowym festiwalu fotograficznym w Izraelu (2014 r.) i na 4. Biennale rysunku organizowanym przez galerię Artists House w Jerozolimie (2010 r.).
Fotografia stanowi punkt wyjścia dla jej twórczości, ale jej działalność nie ogranicza się jedynie do pracy fotograficznej, a dąży raczej do tworzenia multimedialnych dzieł sztuki łączących w sobie techniki organizacji, rzemiosło, materiały audiowizualne i przedmioty ready-made.
>> Więcej na temat rezydencji artystycznych.
Działanie "Muzeum otwarte – edukacja w działaniu" realizowane jest w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe", komponent "Oblicza różnorodności". Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”