muzeum dostępne, osoby z niepełnosprawnościami, warsztaty, spacery, wydarzeniamuzeum dostępne, osoby z niepełnosprawnościami, warsztaty, spacery, wydarzeniamuzeum dostępne, osoby z niepełnosprawnościami, warsztaty, spacery, wydarzeniamuzeum dostępne, osoby z niepełnosprawnościami, warsztaty, spacery, wydarzeniamuzeum dostępne, osoby z niepełnosprawnościami, warsztaty, spacery, wydarzeniamuzeum dostępne, osoby z niepełnosprawnościami, warsztaty, spacery, wydarzeniamuzeum dostępne, osoby z niepełnosprawnościami, warsztaty, spacery, wydarzeniamuzeum dostępne, osoby z niepełnosprawnościami, warsztaty, spacery, wydarzenia
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum

Muzeum dostępne

Informacje o udogodnieniach i ofercie Muzeum dla osób z niepełnosprawnościami.

Zależy nam, aby każda osoba odwiedzająca Muzeum POLIN mogła w pełni cieszyć się wartościowym doświadczeniem. 

Osoby z niepełnosprawnościami są uprawnione do zakupu ulgowego biletu na wystawy, asystent osoby z niepełnosprawnością jest zwolniony z opłaty za bilet. Oferujemy bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem dla grup osób z niepełnosprawnościami >>

Jeśli potrzebujesz dodatkowych udogodnień, możesz uzyskać informacje od pracowników muzeum lub skontaktować się z nami przed wizytą.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z pomocy asystenta, który pomoże w dostaniu się do muzeum oraz w trakcie zwiedzania wystaw lub udziału w wydarzeniu. Osoby, które chcą skorzystać z asystenta, prosimy o kontakt mailowy, telefoniczny lub sms na tydzień przed planowanym terminem wizyty.

Więcej informacji udziela koordynatorka ds. dostępności
Wioleta Jóźwiak
e-mail: muzeumdostepne@polin.pl
tel.: 600 472 828
od poniedziałku do piątku, w godz. 8.30 - 15.30

Zadania koordynatorki ds. dostępności >>

 

Dojazd do Muzeum >>

 

Informacje dla osób z niepełnosprawnością ruchową

 1. Nawierzchnia wokół budynku wykonana jest z kamiennej kostki, która może sprawiać trudność w dojściu do budynku osobom poruszającym się na wózkach oraz za pomocą kul i balkoników.
 2. Na parkingu od strony ulicy Anielewicza wyznaczone są 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Aby skorzystać z miejsca parkingowego, należy podjechać samochodem do szlabanu, wezwać ochronę przyciskiem lub poczekać na pracownika ochrony, który sprawdzi, czy osoba posiada uprawnienia do parkowania na miejscu dla osób z niepełnosprawnościami.
 3. Po wejściu do budynku od strony ulicy Zamenhoffa (wejście główne) należy pokonać pochylnię o długości 18 metrów i nachyleniu 8 stopni. Pochylnia nie jest wyposażona w poręcze, nie ma spocznika. Asystę w pokonaniu przejścia mogą zapewnić pracownicy ochrony budynku. 
 4. Wózki dla osób dorosłych (4 sztuki) są dostępne przy kasach oraz przy stanowisku ochrony przy wejściu głównym.

 

Informacje dla osób z niepełnosprawnością wzroku

 1. Audiodeskrypcja wystawy stałej jest wgrana na audioprzewodniki dostępne w kasach Muzeum. Ścieżka zwiedzania z audiodeskrypcją trwa 150 minut.
  Audiodeskrypcje budynku muzeum, wystawy stałej i czasowej znajdują się na kolejnej podstronie (kliknij w link) >>
   
 2. Tyflografiki wybranych obiektów wystawy stałej wraz z opisami znajdują się w Centrum Informacyjnym, obok sklepu muzealnego.
  Opisy tyflografik można pobrać pod tym linkiem >>
   
 3. Model budynku muzeum z podpisami w piśmie brajla znajduje się na wystawie stałej na poziomie -2. Nasi informatorzy pomogą zapoznać się z modelem.
   
 4. Na jednym stanowisku komputerowym w Centrum Informacji Historycznej zainstalowany jest w czytnik ekranu NVDA – program, który dzięki wbudowanej obsłudze syntezy mowy oraz brajla, pozwala osobom niewidomym i niedowidzącym korzystać z komputera.
   
 5. Wszyscy pracownicy muzeum dysponują specjalnymi ramkami, które ułatwiają złożenie podpisu na dokumentach.
   
 6. Zapraszamy na wydarzenia: sprawdź, co przygotowaliśmy w najbliższym czasie dla osób z niepełnosprawnościami wzroku >>

 

Informacje dla osób z niepełnosprawnością słuchu

 1. Tablety z nagraniem oprowadzania w Polskim Języku Migowym (PJM) są dostępne w kasach. Ścieżka zwiedzania z tłumaczeniem na PJM trwa 100 minut.
   
 2. Naszyjne pętle indukcyjne do korzystania w trakcie zwiedzania z przewodnikiem są dostępne w kasach.
   
 3. Film w PJM o wystawie stałej Muzeum POLIN (kliknij link i obejrzyj) >>
   
 4. Filmy o tradycji, kulturze i historii żydowskiej z tłumaczeniami na PJM oraz z napisami dla osób słabosłyszących znajduja się na kolejnej stronie (kliknij link) >>
   
 5. Zapraszamy na wydarzenia: sprawdź, co przygotowaliśmy w najbliższym czasie dla osób Głuchych >>

 

Informacje dla osób o indywidualnych potrzebach edukacyjnych

 1. Zapraszamy na bezpłatne warsztaty edukacyjne dla grup o tradycji i kulturze żydowskiej. Poznaj ofertę >>
   
 2. Poznaj naszą wystawę przed wizytą, obejrzyj wirtualny spacer po wystawie stałej Muzeum POLIN >>
   
 3. Podstawowe informacje na temat Żydów i ich obyczajów zebraliśmy na stronie Żydowski - co to znaczy? Przejdź do strony >>

 

Wizyta w Muzeum z dzieckiem z autyzmem

Wizyta w muzeum jest ciekawym i rozwijającym doświadczeniem dla dzieci. Rozumiemy jednocześnie, że jak każda aktywność w przestrzeni publicznej, również wizyta w naszym Muzeum może być wymagającym przeżyciem dla dzieci ze spektrum autyzmu. Wprowadziliśmy wiele rozwiązań zwiększających dostępność i na bieżąco staramy się przygotowywać naszą ofertę uwzględniając różnorodne potrzeby osób nas odwiedzających.
 
Przygotowaliśmy „przed-przewodnik”, aby pomóc rodzinom z dziećmi z autyzmem w jak najlepszym doświadczeniu wizyty w muzeum. Jest to broszura informacyjna, zawierająca grafiki, zdjęcia i informacje pisane tekstem prostym. Przed-przewodnik przybliża przebieg wizyty w muzeum, pokazuje czego możemy się spodziewać w trakcie odwiedzin w Muzeum POLIN.
 
Przed-przewodnik zacznie się pobierać po kliknięciu w ten podlinkowany tekst >>
 
Jak mogę przygotować moje dziecko do wizyty?
 
Zachęcamy do odwiedzenia muzeum przed wizytą z dzieckiem. Rekomendujemy zaplanowanie własnej ścieżki poruszania się po muzeum, która będzie najlepiej odpowiadała możliwościom Waszego dziecka. Skorzystajcie z naszego przed-przewodnika, który pomoże Wam przygotować się do wizyty.
 
Możecie również obejrzeć wirtualny spacer po wystawie stałej, który oswaja z przestrzenią. Obejrzyj wirtualny spacer >>
Zwróć uwagę, że Galeria Zagłada prezentuje okres II wojny światowej. Zwiedzanie polecamy dzieciom powyżej 12 roku życia.
 
Kontrola bezpieczeństwa
 
Po wejściu do naszego muzeum znajduje się stanowisko ochrony. Zostaniecie poproszeni o przejście przez bramki kontrolne, bagaż zostanie sprawdzony. Jeśli jest wielu zwiedzających, może to zająć kilka minut. Jeśli kontrola może wywołać trudne zachowanie u Waszego dziecka, zgłoście to naszym pracownikom ochrony.
 
Czy są dodatkowe udogodnienia dla dzieci z autyzmem?
 
Słuchawki wygłuszające są dostępne w kasach muzeum. Możecie je wypożyczyć na czas wizyty, w miarę ich dostępności. Jeśli chcecie zarezerwować słuchawki przed wizytą, skontaktujcie się z naszym działem rezerwacji, pod numerem telefonu: 22 471 03 01.
 
Jakie są godziny otwarcia muzeum?
 
 • Poniedziałek, czwartek i piątek w godzinach 10:00 –18:00.
  W tych dniach ostatnie wejście na wystawę stałą jest możliwe o godzinie 16:00, ostatnie wejście na wystawę czasową o godzinie 17.30.
 • Środa, sobota i niedziela w godzinach 10:00 –20:00.
  W tych dniach ostatnie wejście na wystawę stałą jest możliwe o godzinie 18:00, ostatnie wejście na wystawę czasową o godzinie 19.30.
 • We wtorek muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.
 • W czwartki wejście na wystawy jest bezpłatne. W tym dniu jest też znacznie większy ruch, może być tłoczniej i głośniej niż w pozostałe dni.
Czy mogę zaparkować na terenie parkingu Muzeum?
 
Parking Muzeum nie jest ogólnodostępny. Na parkingu muzealnym od strony ulicy Anielewicza znajdują się dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Może się zdarzyć, że miejsca będą zajęte. Muzeum nie prowadzi rezerwacji miejsc parkingowych.
 
Jakie są najbliższe środki transportu publicznego?
 
Sprawdź, jak najlepiej dojechać do Muzeum >>
 
Czy muszę zarezerwować moją wizytę z wyprzedzeniem?
 
Nie ma konieczności rezerwacji wizyty z wyprzedzeniem. Możesz odwiedzić nasze muzeum w dowolnym momencie w godzinach otwarcia. Doradzamy zakup biletów z wyprzedzeniem, pozwoli to Wam uniknąć oczekiwania w kolejce do kasy.
 
W jakich godzinach jest najmniejszy ruch w Muzeum?
 
Zazwyczaj spokojniejsze godziny w muzeum to piątki i niedziele po godzinie 15:00.
 
W czwartki wejście na wystawy jest bezpłatne. W tym dniu jest też znacznie większy ruch, może być tłoczniej i głośniej niż w pozostałe dni.
 
Czy w Muzeum jest pokój wyciszenia?
 
Tak, na poziomie -1 znajduje się pokój wyciszenia. Pomieszczenie izoluje od hałasu i obecności innych osób. Zapytaj informatora jak dotrzeć do pokoju wyciszenia.
 
Czy w trakcie wizyty moje dziecko może skorzystać z dodatkowych atrakcji?
 
Tak, w tygodniu w godzinach 15.00 - 18.00 oraz w wybrane godziny w weekend otwieramy dla Was i Waszych dzieci miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia". Wyjątek stanowią wtorki, kiedy muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.
 
Informacje o organizowanych wydarzeniach "U Króla Maciusia" znajdziesz na Facebooku.

Informacja o udogodnieniach dla osób z niepełnosprawnościami w Polskim Języku Migowym