Rezydencje artystyczne

Itay Ziv, 24 listopada – 14 grudnia 2014

Powrót do mamy


Itay Ziv w Warszawie kręcił film opowiadający o wysiłkach podejmowanych przez Żydów (w tym przypadku  z Izraela) w celu uzyskania polskiego paszportu. Procedury związane z poświadczaniem polskiego obywatelstwa, droga urzędowego udowadniania polskiej genealogii  będzie głównym przedmiotem filmu.

Jego bohaterami  Ziv, który kilka lat temu sam starał się o przyznanie polskiego obywatelstwa, chce uczynić osoby zaangażowane bezpośrednio w realizację obowiązujących procedur. Na spotkanie z artystą zgodzili się urzędnicy państwowi i pracownicy kancelarii adwokackich obsługujących klientów, chcących otrzymać poświadczenie posiadania polskiego obywatelstwa.

W pracy nad filmem COME TO MAMA, podobnie jak we wcześniejszych swych realizacjach, artysta, będący reprezentantem tzw. trzeciego pokolenia, odnosi się do kwestii tożsamości, zarówno własnej jak i zbiorowej.

Pobyt artysty zakończyło spotkanie prowadzone przez Pawła Smoleńskiego, w którego rezultacie powstał tekst o projekcie:
 

Więcej o artyście

Itay Ziv mieszka i pracuje w Tel Awiwie. Ukończył Królewską Akademię Sztuk Wizualnych w Amsterdamie, a także Szkołę Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Basaleel w Jerozolimie. Obecnie przygotowuje doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Helsinkach. Stypendysta programów instytucji takich jak Stichting Schürmann-Krant, Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu w Izraelu, a także beneficjent programu dla doktorantów w zakresie artystycznego researchu – TAhTO. Prace Itaya Ziva były prezentowane między innymi w Muzeum Żydowskim w Monachium, Muzeum Sztuki w Hajfie i Galerii Shay Arye w Tel Awiwie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie itaychuk.wix.com/works.

>> Więcej na temat rezydencji artystycznych.

Działanie „Muzeum otwarte – edukacja w działaniu” realizowane jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”