Koncert

2.06.2019

"Król Maciuś I" – premiera bajki muzycznej dla dużych i małych dorosłych w Muzeum POLIN

„Król Maciuś I” – premiera bajki muzycznej dla dużych i małych dorosłych w Muzeum POLIN
Opis zdjęcia: grupa dzieci, ubranych w białe bluzki, gra w orkiestrze - wszyscy trzymają instrumenty. W środku zdjęcia stoi dziewczynka w koronie na głowie, przed sobą trzyma mikrofon i śpiewa, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

- Czy naród będzie zadowolony, jeśli król jest tylko trochę większy od korony? – zaśpiewają dzieci w niedzielę 2 czerwca, podczas Dnia Dziecka w Muzeum POLIN. Tego dnia po raz pierwszy wysłuchać będzie można koncertu bajki muzycznej "Król Maciuś I".

Utwór na orkiestrę i chór dziecięcy skomponował Jerzy Rogiewicz a słowa napisał Grzegorz Uzdański. Inspiracją dla autorów była książka Janusza Korczaka "Król Maciuś I" oraz wystawa "W Polsce Króla Maciusia", którą w Muzeum POLIN oglądać można do 1 lipca.

Na scenie zobaczymy blisko 120 młodych wykonawców: muzyków Orkiestry i Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Warszawie. Wśród nich znajdzie się nie jeden a aż 10-tka Królów Maciusiów. Wszyscy razem opowiedzą Publiczności historię młodego władcy, który na własnej skórze musiał zmierzyć się z trudami rządzenia.

Muzykę bajki skomponował Jerzy Rogiewicz – kompozytor, perkusista i improwizator, znany entuzjastom warszawskiej sceny muzyki niezależnej z tria i big-bandu Marcina Maseckiego a także z zespołu Jerz Igor, wykonującego repertuar dla dzieci. Za warstwę literacką koncertu odpowiedzialny jest Grzegorz Uzdański - nauczyciel filozofii i etyki, autor strony Nowe wiersze sławnych poetów i powieści Wakacje (Wydawnictwo W.A.B., 2016). Zza pulpitu dyrygenckiego koncert poprowadzi Lilianna Krych. Za przygotowanie chóru odpowiada Marzena Rybak.

Artystom na scenie towarzyszyć będą animacje przygotowane w rodzinnym tandemie: rysunki stworzyła jedna z najbardziej cenionych ilustratorek na świecie Iwona Chmielewska – a wyanimował je syn artystki Jan Chmielewski. 

- Utwory napisane z myślą o młodych słuchaczach np. "Piotruś i Wilk" Prokofiewa czy choćby "Dziadek do orzechów" Czajkowskiego to często najpopularniejsze i najczęściej wykonywane dzieła w dorobku ich kompozytorów. Jest tak między innymi dlatego, że tzw. muzyki poważnej dla młodych słuchaczy nie jest aż tak wiele. Wystawa "W Polsce Króla Maciusia" stała się dla nas pretekstem by ten zbiór rozszerzyć - mówi Kajetan Prochyra, kurator sceny muzycznej Muzeum POLIN - Bardzo zależy nam by nasza bajka muzyczna o Królu Maciusiu weszła do repertuaru koncertów rodzinnych także w innych instytucjach muzycznych. Utwór ten to nie tylko atrakcyjny koncert dla rodzin i dzieci.

Powstanie i premierę utworu na orkiestrę i chór dziecięcy Jerzego Rogiewicza i Grzegorza Uzdańskiego "Król Maciuś I – bajka muzyczna" dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Król Maciuś I - bajka muzyczna

Premiera utworu inspirowanego wystawą "W Polsce Króla Maciusia"

  • Muzyka: Jerzy Rogiewicz
  • Słowa: Grzegorz Uzdański
  • Rysunki: Iwona Chmielewska / Animacje: Jan Chmielewski

Wykonawcy:

  • Chór i Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Warszawie
  • Lilianna Krych – dyrygentka
  • Marzena Rybak – przygotowanie chóru
  • Justyna Pszkiewicz i Daria Siemianowska – przygotowanie klas pierwszych
  • Kurator projektu: Kajetan Prochyra
27.06.2019