Koncert
21, 23.04.2022

Kyiv Symphony Orchestra z koncertami w Polsce

Próba Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej - muzycy i dyrygent na scenie.
fot. D. Matłoch / MKiDN

W Warszawie zaczęły się właśnie próby do europejskiej trasy koncertowej Kyiv Symphony Orchestra, która ma opowiadać o bohaterstwie obrońców Ukrainy, dramacie tych, którzy zginęli i jednocześnie dawać nadzieję na zwycięstwo. Kyiv Symphony Orchestra zagra w Polsce dwa koncerty.

  • 21 kwietnia (czwartek), godz. 19.00, Filharmonia Narodowa w Warszawie (transmisja PR2)
  • 23 kwietnia (sobota), Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, godz. 19.00
  • Bilety do nabycia w kasach i na stronach Filharmonii Narodowej i Filharmonii Łódzkiej >>

Ponad 100-osobowa grupa muzyków, pracowników orkiestry i ich rodzin przyjechała do Polski, by tu, we współpracy z Filharmonią Narodową oraz Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, przygotowywać się pierwszego od rozpoczęcia wojny koncertu. 

"Bycie prawdziwym i donośnym głosem Ukrainy na świecie to dla nas zaszczyt i odpowiedzialność. W Warszawie nasi muzycy zagrają ze sobą po raz pierwszy od początku wojny" – mówi Anna Stavychenko, dyrektor wykonawcza Orkiestry.
"Przez ostatnie tygodnie byliśmy rozporoszeni po całym kraju. A dzisiaj, zjednoczeni, zaczynamy z dumą opowiadać o naszej walce o niepodległość. I o naszej wyjątkowej kulturze, która zawsze była częścią głównych europejskich procesów kulturowych, a jej dziedzictwo wpisuje się organicznie w różnorodną mapę wielkiej europejskiej rodziny. Naszymi koncertami chcemy dawać nadzieję na spokojną przyszłość dla nas wszystkich i wiarę w odbudowę Ukrainy silniejszej i piękniejszej niż kiedykolwiek".

Znaczenie wyjątkowego tournée, które rozpoczyna się w Polsce podkreśla fakt, że muzycy uzyskali specjalną zgodę władz ukraińskich na wyjazd z kraju. Dzięki temu, zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracujący na co dzień w Kijowie wyruszyli w podróż, w czasie której zagrają m.in. w Warszawie, Łodzi, Berlinie, Hamburgu czy Dreźnie.

Początek trasy koncertowej

Trasa koncertowa rozpocznie się 21 kwietnia 2022 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie na specjalnym koncercie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabrzmią utwory prezentujące ukraińską muzykę orkiestrową od jej początków w latach 70. XVIII wieku do arcydzieł XX wieku. 

"Podczas koncertu pod przewodnictwem Luigiego Gaggero usłyszeć będzie można zarówno dzieła Maksyma Berezowskiego, Myrosława Skoryka, jak i Borysa Latoszyńskiego" – mówi Wojciech Nowak, dyrektor Filharmonii Narodowej. "Nie zabraknie też polskich akcentów: wyjątkowości temu wydarzeniu doda występ wybitnego skrzypka Janusza Wawrowskiego, który wykona utwór Henryka Wieniawskiego".

Artystom w ich podróży po Europie towarzyszą również członkowie rodzin i dzieci. Dla wielu z nich to szansa, by po raz pierwszy od wielu tygodni zaznać chwili spokoju i poczuć się bezpiecznie. 

"Odkąd zaczęliśmy rozmawiać z kolegami z Ukrainy na temat przyjazdu do Polski wiedzieliśmy, że niezbędne będzie zapewnienie im wsparcia również psychologicznego" – powiedziała Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. "Od początku tej wynaturzonej i bezwzględnej wojny oferujemy taką pomoc uchodźcom i oczywiście teraz udostępnimy ją również członkom europejskiego tournée orkiestry z Kijowa".

Pobyt muzyków w Polsce organizowany jest przez Filharmonię Narodową oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Kyiv Symphony Orchestra to ukraiński państwowy zespół z 40-letnią historią, który obecnie przechodzi rewolucyjną odnowę. Ze spotkania orkiestry z włoskim dyrygentem Luigim Gaggero narodziło się rzadkie połączenie ukraińskiej zmysłowej muzykalności i zachodniego analitycznego podejścia do tekstu. Niezwykłe dla kijowskich orkiestr zaproszenie obcokrajowca na stanowisko głównego dyrygenta wynikało z ambitnego pragnienia muzyków do tworzenia interpretacji, które są jednocześnie świeże, świadome historycznie i wzruszające. Orkiestra szczególnie dba o zachowanie i promocję ukraińskich skarbów muzycznych.

Kijowska Orkiestra Symfoniczna stale występuje w najważniejsze święta narodowe. W czerwcu 2021 roku na placu przed Radą Najwyższą Ukrainy zagrała koncert poświęcony 25. rocznicy uchwalenia Konstytucji Ukrainy. W sierpniu 2021 roku na największym stadionie w kraju, Stadionie Olimpijskim, orkiestra wykonała z kolei program poświęcony 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości.

Kolejnym obszarem pracy orkiestry są projekty dla dzieci i młodzieży, w tym wydarzenia interaktywne, otwarte próby generalne oraz zaangażowanie uczniów w grę w orkiestrze.
Wszystkie te elementy sprawiają, że Kijowska Orkiestra Symfoniczna jest jedną z najbardziej znanych instytucji artystycznych na Ukrainie.

Luigi Gaggero prowadzi Kijowską Orkiestrę Symfoniczną jako główny dyrygent od 2018 roku Czując głęboką potrzebę stałego dialogu między muzyką klasyczną, współczesną i dawną, prowadzi również Ukho Ensemble (specjalizujący się w muzyce współczesnej) oraz barokowy zespół wokalny La Dolce Maniera.

Jego wrażliwość na artystów, którzy wyrażają transcendentność w sztuce, przejawia się w eklektycznym zainteresowaniu zarówno malarstwem średniowiecznym, jak i filozofią Heideggera czy Nietzschego. Opierając się na pełnym empatii spotkaniu wykonawcy, kompozytora i publiczności, tworzy poruszające i barwne interpretacje. Ze swoim zespołem Ukho Ensemble dyrygował ostatnio trzema wyprzedanymi produkcjami operowymi w Ukraińskiej Operze Narodowej i nagrał cieszące się uznaniem monograficzne albumy poświęcone Gervasoniemu (Winter&Winter), Hosokawie i Andreyevowi (Kairos) oraz Solbiatiemu (EMA Vinci Records).

Pod jego przewodnictwem Kijowska Orkiestra Symfoniczna szybko stała się jednym z najbardziej szanowanych zespołów muzycznych na Ukrainie. W 2022 roku orkiestra rozpocznie współpracę z prestiżową międzynarodową agencją KD Schmid – będąc pierwszą orkiestrą z Europy Wschodniej, która dostąpiła tego zaszczytu.