Edukacja
Zgłoszenia od 1.06.2023

Lato w mieście z Muzeum POLIN

Dwie dziewczynki malują podczas warsztatów w Miejscu edukacji rodzinnej w POLIN.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Z myślą o dzieciach, które spędzają wakacje w Warszawie, przygotowaliśmy zajęcia przybliżające kulturę żydowską poprzez zabawę, grę i taniec. Mamy nadzieję, że spędzony w ten sposób czas, stanie się niezapomnianą przygodą. Dzieciom z Ukrainy zapewniamy – w miarę możliwości – asystentki mówiące w języku ukraińskim.

 • Rezerwacja zajęć w ramach akcji "Lato w mieście" od 1 czerwca 2023
 • Zgłoszenia: [email protected] z dopiskiem "Lato w mieście"
 • Zajęcia w ramach akcji: 26 czerwca-11 sierpnia

Tematy do wyboru:

American Dream. Niezwykła historia braci Warner Bros

Kim są producenci filmowej wersji Harry’ego Pottera, "Przygód Robin Hoooda", "Batmana" czy "Matrixa"? Uczniowie i uczennice poznają niezwykłą historię braci Warner Bros, którzy z polskiej wsi trafili do Fabryki Marzeń, Hollywood. Tam za pieniądze ze sprzedaży ojcowskiego zegarka i ukochanego konia o imieniu Bob kupili pierwszy projektor. Dwadzieścia lat później założyli wytwórnię filmową, która obecnie jest jedną z największych na świecie.

Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galeria "Dziedzictwo"

Poszukiwacze skarbów

Czy jest ktoś, kto choć raz nie marzył o znalezieniu prawdziwego skarbu? Na jego poszukiwania wyruszymy z mapą pełną tajemnic. Przemierzać będziemy przestrzenie Muzeum POLIN, by znaleźć to, co najcenniejsze. Stworzymy własny kufer pełen skarbów! Poznamy też legendę żydowskiego Kazimierza i sekrety rabina Izaaka.

Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne, wystawa stała, galerie: "Las", "Pierwsze spotkania", Paradisus Judaeorum, Miasteczko

Tanecznym krokiem w stronę lata

Pewnie wiecie, co to tango. A Nigun Atik, Lo Achawti Dai, Maim Maim? Za tymi tajemniczymi nazwami kryją się izraelskie tańce, tańczone w kręgu. Zapraszamy na zajęcia wypełnione ruchem, muzyką i tańcami. Zaczniemy od kroków do tanga, a potem zajmiemy się tańcami izraelskimi, radosnymi i prostymi. To zabawa dla każdego i każdej z nas.

Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne, galeria "Na żydowskiej ulicy"

Muzeum dostępne dla wszystkich

Co to znaczy, że muzeum jest dostępne dla wszystkich? Jak można pokazać obrazy osobom niewidomym albo opowiedzieć o historii tym, którzy nie słyszą? Celem warsztatów będzie uwrażliwienie dzieci na szczególne potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz uczenie szacunku i otwartości na innych. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję sprawdzić w praktyce, jak działają narzędzia, dzięki którym osoby ze szczególnymi potrzebami mogą zwiedzać muzeum. 

Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galeria "Miasteczko"

Jak zarezerwować warsztaty w ramach akcji "Lato w mieście"?

Zajęcia można rezerwować co najmniej na tydzień przed planowanymi warsztatami, wysyłając e-mail na adres: [email protected] z dopiskiem "Lato w mieście".

W mailu bardzo prosimy o zawarcie informacji:

 • data (wybrany zakres dat),
 • godzina,
 • temat warsztatów,
 • nazwa i adres placówki,
 • która to klasa / wiek dzieci,
 • liczba uczniów i opiekunów,
 • kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mail),
 • dodatkowe informacje o grupie (np. niepełnosprawności, profil etc.).

Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacyjnym i na wystawach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie przy ulicy Anielewicza 6. Są prowadzone w czasie wakacji w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 10.15-11.45 oraz 13.00-14.30. Trwają 1,5 godziny (90 minut) i są przeznaczone dla grup liczących nie więcej niż 30 osób.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl