fot. Jagna Jaworowska

Biblioteka

Biblioteka Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN gromadzi publikacje na temat historii, kultury, religii, dziedzictwa Żydów na historycznych ziemiach polskich i innych krajów diaspory i Izraela, zarówno literaturę polską, anglojęzyczną jak i publikacje wydane w innych krajach, katalogi wystaw z muzeów na całym świecie na temat polskich Żydów, muzealnictwa i innych dziedzin zajmujących się pamięcią historyczną i dziedzictwem.


Biblioteka kolekcjonuje przede wszystkim  współczesne publikacje naukowe i popularnonaukowe, czasopisma (prenumeruje periodyki naukowe i popularnonaukowe o tematyce żydowskiej i muzealniczej), jak również starodruki, druki ulotne, broszury oraz kopie niepublikowanych prac doktorskich i magisterskich. Ponadto, zbiory audiowizualne, elektroniczne i multimedialne.

Aktualnie księgozbiór liczy ponad 15 000 woluminów w około 20 językach.

Przeszukiwanie zbiorów bibliotecznych dostępnych w Centrum Informacyjnym oraz magazynie bibliotecznym jest możliwe za pomocą katalogu bibliotecznego dostępnego online.

>> PRZEJDŹ DO KATALOGU BIBLIOTECZNEGO

Zamawianie materiałów bibliotecznych z magazynu jest możliwe w Centrum Informacyjnym, zamówienia realizowane są do 180 minut.

 

Zapraszamy do korzystania z księgozbioru Centrum Informacyjnego zawierającego ponad 2 600 woluminów, uporządkowanych według następujących działów tematycznych.

 1. Atlasy
 2. Bibliografie, inwentarze
 3. Biografie
 4. Encyklopedie, leksykony
 5. Genealogia
 6. Historia regionalna
 7. Historia Żydów
 8. Izrael
 9. Judaizm
 10. Pamiętniki, relacje
 11. Słowniki
 12. Słowniki językowe
 13. Sztuka
 14. Warszawa
 15. Zagłada Żydów
 16. Źródła

Zapraszamy również do korzystania z księgozbioru miejsca edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" oraz Menora InfoPunkt przy placu Grzybowskim 2.

Księgozbiór miejsca edukacji rodzinnej zawiera ponad 500 książek i filmów, m.in. książki Janusza Korczaka, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Stanisława Wygodzkiego, Themersonów ze wspaniałymi ilustracjami Franciszki Themerson, jak również pięknie wydane publikacje izraelskich, szwedzkich i francuskich autorek i autorów w języku polskim, angielskim i hebrajskim. "U króla Maciusia" można obejrzeć fantastyczne polskie i zagraniczne filmy o przygodzie i przyjaźni. Księgozbiór podzieliliśmy na poniższe działy tematyczne:

 • bajki i opowieści
 • święta żydowskie
 • języki żydowskie
 • edukacja obywatelska
 • Izrael
 • II wojna światowa
 • Janusz Korczak
 • materiały edukacyjne
 • filmy

W Menora InfoPunkt dostępne są publikacje na temat kuchni żydowskiej, architektury getta warszawskiego, Warszawy, Muzeum POLIN jak również albumy i przewodniki.

 

Osoby zainteresowane przekazaniem darowizny na rzecz Biblioteki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszamy do Centrum Informacyjnego po wcześniejszym kontakcie.

Aleksandra Mazurkiewicz-Kopyść, amazurkiewicz@polin.pl, tel.: (+48) 22 471 03 49.

 

Biblioteka Muzeum POLIN otrzymuje bezpłatnie magazyn "Chidusz" dzięki pitax.pl.