Rezydencje artystyczne

Noa Shadur i Konrad Smoleński, 14 lipca – 3 sierpnia 2014

Field Survey

Duet podjął się w czasie pobytu twórczego w Warszawie pracy nad obrazem filmowym z pogranicza wielu tradycji, w tym m.in. sztuki wideo, filmu fabularnego i sztuk performatywnych. Zaproszeni do współpracy z artystami choreografowie i tancerze: Aneta Jankowska, Przemek Kamiński, Agnieszka Kryst, Magda Ptasznik, Łukasz Przytarski i Katarzyna Sitarz wzięli udział w zdjęciach do filmu wykonywanych m.in. w niecodziennych i niedostępnych zwykle przestrzeniach.

Choreografia opracowana przy ich udziale przez Noę Shadur opierała się na serii zdjęć z różnych miejsc zbrodni – obrazów dokumentalnych z archiwów lub rekonstrukcji przeszłych wydarzeń – wyselekcjonowanych przez rezydentów jako wizualne referencje do pracy z ciałem. Celem twórców nie było odniesienie się do konkretnych historii zbrodni bądź oporu, których ślady dostrzegali w tkance miejskiej Warszawy i czerpali z nich inspirację, ale raczej poruszanie się w na poziomie uniwersalnym w mówieniu o aktach przemocy.

Pobyt artystów zakończyło spotkanie prowadzone przez Katarzynę Słobodę, kuratorkę Muzeum Sztuki w Łodzi, w którego rezultacie powstał tekst o projekcie:

>>„Ciało / pamięć / powtórzenie” autorstwa Katarzyny Słobody.

Więcej o artystach

Konrad Smoleński od przeszło dekady działa aktywnie w obszarze sztuk wizualnych i dźwięku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2002) i jednym z członków legendarnej już formacji artystycznej Penerstwo.

Współtworzy lub Współtworzył składy takich zespół, jak m.in. KOT, Kristen i BNNT. Laureat Nagrody Fundacji Deutsche Bank — Spojrzenia (2011). Prezentował swoje prace lub działania artystyczne w miejscach takich jak m.in. Palais de Tokyo w Paryżu, Pinchuk Art Center w Kijowie, Ludwig Museum w Budapeszcie, Martha Herford Museum, szwajcarskich Kunsthalle Winterthur i CentrePasquArt, czy w ramach nowojorskiej PERFORMY. W 2013 roku reprezentował Polskę podczas 55. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji. Mieszka i pracuje w Warszawie i Bernie.

Noa Shadur jest niezależną tancerką i choreografką, absolwentką Instytutu Sztuki ArtEZ w Arnhem, a także artystką wideo. Zdobywczyni pierwszych nagród w ramach Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego „No Ballet” (2013), a także the Vdance International Video Dance Festival; wyróżnienia na ADF – Dancing for the Camera i nagrody w kategorii najlepszy film na berlińskim Festiwalu POOL07.

Laureatka nagrody dla młodych choreografów izraelskiego Ministerstwa Kultury (2009). Reprezentowała Izrael podczas stypendium DanceWEB w Wiedniu (2010). Współpracuje z Instytutem Sztuki ArtEZ w Arnhem, Maslool – profesjonalnym programem tanecznym przy centrum sztuk performatywnych Bikurey Ha'Itim w Tel Awiwie, a także Kibbutz Ga’aton Dance Workshop.

Noa uczy metod kompozycji i choreografii w ramach rozmaitych programów tanecznych, głównie w Izraelu. Prowadzi także interdyscyplinarne warsztaty z wykorzystania wideo w tańcu, a także dotyczące punktów stycznych między sztuką, fotografią i ruchem. Mieszka i pracuje w Tel Awiwie.

Więcej informacji można znaleźć na stronach www.konradsmolenski.comwww.noashadur.com.

>> Więcej na temat rezydencji artystycznych.

Działanie „Muzeum otwarte – edukacja w działaniu” realizowane jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Partner projektu