Warsztaty w szkołach przyszpitalnych
fot. A. Dybała-Pacholak / Muzeum Historii Żydów Polskich
Edukacja

Dla szkół przyszpitalnych

Muzeum POLIN od 2015 roku prowadzi regularne zajęcia w szkołach przyszpitalnych na terenie Warszawy i okolic. Podczas zajęć muzealnych przybliżamy historię i kulturę Żydów polskich w sposób przystępny dla każdego uczestnika.


Nasza oferta dostosowana jest do wszystkich poziomów nauczania i została przygotowana z uwzględnieniem warunków panujących w placówkach. Uwzględnia m.in. zasady dobrowolności, przystępności, różnorodności. Wszystkie zajęcia realizują podstawę programową kształcenia ogólnego obowiązującą w polskich szkołach, mają charakter warsztatów angażujących uczniów, wykorzystują różnorodne środki dydaktyczne i aktywne metody pracy, uwzględniając przy tym stan psychofizyczny dziecka.


Podstawowe informacje organizacyjne:

  • czas trwania: 60 minut
  • zajęcia są bezpłatne
  • liczebność grupy: maks. 30 osób
  • rezerwacja: adybala@polin.pl

 

Proponowane tematy zajęć w szkołach przyszpitalnych

1. Najważniejszy dzień – szabat

Zajęcia plastyczno-muzyczne połączone z wykładem przybliżą uczestnikom i uczestniczkom pojęcia związane z najważniejszym świętem w żydowskiej tradycji – szabatem. Uczennice i uczniowie poznają takie pojęcia jak chała, kidusz, mucke. Dowiedzą się również, jakie zasady obowiązują religijnych Żydów w trakcie szabatu oraz stworzą własną pachnącą besaminkę, czyli pudełko na wonności.

2. Tradycje i święta żydowskie

Zajęcia poświęcone omówieniu cyklu życia w oparciu o kalendarz żydowski. Uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, jak przebiegają żydowskie święta, kto jest ich adresatem i jakie wydarzenia upamiętniają. Na zajęciach nie zabraknie muzyki żydowskiej, quizów oraz warsztatów plastycznych.

3. Alef-bet – poznaj nowy alfabet

Poprzez kreatywną zabawę oraz gry edukacyjne osoby uczestniczące w zajęciach zapoznają się z podstawami języka hebrajskiego oraz jego historią. Dowiedzą się, które święte teksty judaizmu są zapisane w tym języku. Na zakończenie napiszą swoje imię po hebrajsku.

4. Magiczny świat drewnianych synagog

Czym jest synagoga i jakie ma funkcje? Na te i inne pytania będziemy odpowiadać podczas tego warsztatu. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli szansę sami pobawić się w artystów i zaprojektować własne malowidła ścienne na wzór polichromii z synagogi z Gwoźdźca, której dach zrekonstruowano w części wystawy stałej Muzeum POLIN – w galerii „Miasteczko”.

5. Gry i zabawy żydowskie dla każdego

Ten warsztat to nie tylko dobra zabawa dla dzieci i młodzieży, ale również świetna okazja do nauki. Podczas zajęć uczennice i uczniowie będą uczestniczyć w różnych grach żydowskich, takich jak drejdel czy zabawy z kipą (nakryciem głowy religijnych Żydów). Skorzystają też z muzealnej gry edukacyjnej Polin. W ten sposób poznają podstawowe elementy kultury żydowskiej.

 

Podziękowania z Instytutu "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka"

Dnia 26 maja 2015 roku, pracownicy Muzeum POLIN brali udział w uroczystości z okazji 35-lecia powołania Zespołu Szkół Specjalnych Nr 78 im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Mogliśmy uczestniczyć w ciekawym programie artystycznym, który przygotował zespół uczniów i nauczycieli szkoły. Na nasze ręce zostały wręczona podziękowania za organizację warsztatów na temat historii i kultury Żydów polskich. Dziękujemy serdecznie za wyróżnienie i już nie możemy się doczekać dalszej współpracy!