Udostępnianie i użyczanie zbiorów
Udostępniamy nasze zbiory do celów badawczych, wystawienniczych i upowszechniania. Kolekcję prezentujemy szerokiej publiczności na wystawie stałej, wystawach czasowych, cyklicznych pokazach własnej kolekcji, Centrum Edukacyjnym, w wydawnictwach oraz w bardzo różnorodnej działalności popularyzatorskiej w Internecie. Publikujemy również zasady dotyczące użyczania muzealiów i archiwaliów z naszej kolekcji.
Udostępnianie zbiorów Muzeum POLIN – najważniejsze informacje
- Informacje nt. kolekcji muzealiów i archiwaliów, kwerend, prac Komisji Nabytków, składanie ofert darowizny i sprzedaży: [email protected].
- Udostępnienie wizerunków cyfrowych zbiorów: [email protected].
- Wszystkie zbiory biblioteczne Muzeum POLIN są dostępne w katalogu online. Kontakt: [email protected].
- Konsultacje genealogiczne i historyczne, zapytania dot. wywiadów z kolekcji Fortunoff Archive i USC Shoah Foundation Institute: [email protected]
Użyczanie zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
- Użyczamy zbiory do innych instytucji kultury na podstawie aktualnych przepisów prawnych wydanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Instytucje zainteresowane użyczeniem obiektu z naszej kolekcji (biorący do używania) zachęcamy, by złożyły pisemną prośbę o użyczenie skierowaną do Dyrektora Muzeum minimum na 6 miesięcy przed planowanym użyczeniem. W wyjątkowych przypadkach postaramy się rozpatrzyć wniosek złożony w późniejszym terminie.
- Prośby można przesyłać drogą pocztową na adres korespondencyjny naszego muzeum, jak również drogą elektroniczną w formie skanu (kontakt poniżej).
- Pismo z prośbą o użyczenie zbiorów powinno zawierać:
- dane instytucji wysyłającej prośbę o użyczenie,
- cel użyczenia (np. wystawa, depozyt, projekt badawczy, badania, konserwacja),
- planowany okres użyczenia,
- wykaz obiektów (powinien zawierać: nr ewidencyjny oraz podstawowe dane ewidencyjne obiektu),
- wypełniony i podpisany przez dyrektora instytucji wnioskującej (lub osobę upoważnioną) raport o warunkach ochrony zbiorów (ang. Facility report) – przykładowy skrócony wzór raportu udostępniamy w załączeniu.
W przypadku wystawy wniosek powinien zawierać dodatkowo:
- tytuł i opis merytoryczny wystawy,
- dane kontaktowe kuratora, osoby odpowiedzialnej za organizację wystawy, inwentaryzatora wystawy,
- informacje o planowanych reprodukcjach/publikacjach lub wniosek o udostępnienie cyfrowych odwzorowań obiektów.
- zgody na użyczenie zbiorów udziela Dyrektor Muzeum POLIN na podstawie rekomendacji kierownika działu zbiorów, kuratorów zbiorów, konserwatora i inwentaryzatora.
- Obiekty użyczamy na podstawie umowy użyczenia, a wydajemy na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
- Koszty:
Użyczenie obiektów z naszych zbiorów do państwowych i samorządowych instytucji kultury jest bezpłatne, jednak biorący do używania jest zobowiązany do zapewnienia na własny koszt:
- odpowiednich materiałów do pakowania oraz transportu obiektów (zgodnego z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 2 września 2014 r. w sprawie zabezpieczania zbiorów Muzeum przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym ich zniszczeniem lub utratą, Dz. U.2014, poz.1240),
- odpowiednio przeszkolonych pracowników do pakowania obiektów,
- kuriera na czas transportu,
- uzbrojonego konwoju na terenie RP, jeżeli wartość przewożonych zabytków tego wymaga,
- odpowiednich warunków przechowywania i eksponowania dla użyczonych obiektów (zgodnie z zasadami opisanymi w Rozporządzeniu MKiDN),
- ubezpieczenia obiektów od wszelkiego ryzyka, "od gwoździa do gwoździa" (ubezpieczenie nie jest wymagane w przypadku użyczeń zbiorów do polskich muzeów państwowych oraz samorządowych). W przypadku użyczeń za granicę ubezpieczenie jest niezbędne w każdym przypadku.
W zależności od specyfiki, stanu zachowania i wartości użyczanych obiektów biorący do używania może ponosić opcjonalne koszty:
- koszt konserwacji obiektów (jeżeli wymagają przeprowadzenia zabiegów konserwatorskich),
- koszt oprawy (passe-partout, ramy – dotyczy m.in. rysunków, grafik),
- koszt podróży i diet, ewentualnie noclegu pracownika Muzeum POLIN w czasie transportu/montażu/demontażu obiektów.
Kontakt
W sprawie kwerendy w naszej kolekcji zachęcamy do kontaktu pod adresem: [email protected].
W sprawie użyczeń prosimy o kontakt z:
- Anetą Jasionek, Główną Specjalistką – Inwentaryzatorką, [email protected]; tel. +48 22 47 10 326 lub
- Małgorzatą Bogdańską-Krzyżanek, Kierowniczką Sekcji Ewidencji i Ruchu Zbiorów, [email protected], tel. +48 22 47 10 326.