Muzeum

Wolontariat w muzeum

Niezależnie od tego, ile masz lat, jakie jest Twoje wykształcenie i doświadczenie oraz czym się interesujesz, możesz zostać naszym wolontariuszem. Jeśli lubisz pomagać innym, chcesz się rozwijać, spotkać ciekawych ludzi, to miejsce jest dla Ciebie.

W naszym muzeum organizujemy profesjonalne i nowoczesne Centrum Wolontariatu. Do współtworzenia go zapraszamy uczniów (od 14 roku życia), studentów, osoby pracujące i seniorów.

Jak możesz nam pomóc?
 

Nasi wolontariusze pomagają nam w różnych obszarach działalności muzeum, m.in.:

  • Obszar kulturalny – odnajdzie się tutaj nie tylko miłośnik kultury, ale także dobry organizator. W tym obszarze możesz nam pomóc przy organizacji i obsłudze imprez odbywających się w naszym muzeum (wykładów, debat, spektakli, koncertów, pokazów filmowych, wydarzeń plenerowych). Współpracując z nami przy tych zadaniach, zawsze będziesz w centrum najważniejszych wydarzeń.
  • Miejsce Edukacji Rodzinnej – do współpracy w tym obszarze zapraszamy szczególnie tych, którzy lubią pracę z dziećmi. W przestrzeni MER-u, która została przygotowana specjalnie z myślą o najmłodszych, wesprzesz naszych edukatorów podczas organizacji warsztatów, jak również w ich codziennej pracy.
  • Centrum Informacyjne – jeżeli posiadasz wiedzę z zakresu historii i kultury Żydów, lubisz kontakt z ludźmi, a dodatkowo masz duszę poszukiwacza, to miejsce jest dla Ciebie. Oferta Centrum Informacyjnego jest kierowana do szerokiego grona odbiorców, niespecjalistów, ale zainteresowanych uzyskaniem pogłębionej informacji o historii, kulturze i współczesnym życiu polskich Żydów, a także osób poszukujących swoich korzeni.
  • Biuro Obsługi Klienta – w tym dziale możesz aktywnie wspierać pracowników, m.in. witać zwiedzających, udzielać im potrzebnych informacji, opiekować się gośćmi, pomagać przy organizacji ruchu zwiedzających. Współpracując z tym działem, poczujesz się częścią jednego z najważniejszych zespołów w muzeum. To z Tobą nasi goście będą kontaktować się w pierwszej kolejności.
  • Obszar socjologiczny – to obszar dla osób otwartych, które łatwo nawiązują kontakt z ludźmi. W tej grupie wolontariusze opracowują ankiety, przeprowadzają badania i analizują ich wyniki pod opieką naszego socjologa.

Co możemy Ci zaoferować? 
 

  • Zaświadczenie o współpracy
  • List referencyjny (dla najaktywniejszych wolontariuszy)
  • Bezpłatny wstęp na wystawę stałą i czasową (dla stałych wolontariuszy)
  • Możliwość uczestniczenia w wydarzeniach organizowanych przez muzeum
  • Zdobycie doświadczenia w pracy w instytucji kultury

Jak zostać naszym wolontariuszem?
 

Rekrutacja na stały wolontariat odbywa się cyklicznie. Od lutego prowadzimy również rekrutację na wolontariat akcyjny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, napisz do nas: wolontariat@polin.pl.

Jak się z nami skontaktować?