68 obcych osób – performens na wystawie "Obcy w domu. Wokół Marca '68"
Reżyser Grzegorz Laszuk stawia pytania, czy wydarzenia Marca ’68 były po prostu kolejnym momentem przemocy w historii człowieka. Czy do podobnych wydarzeń dojdzie w przyszłości? Uczestnicy będą mogli porównać swoje odczucia dotyczące sytuacji w Polsce i na świecie z opiniami uczestników warsztatów, które poprzedzały performens.
- 23 września (niedziela), godz. 20.30
A jeśli wydarzenia Marca ’68 były kolejnym punktem na nieskończonej drodze przemocy przez historię człowieczeństwa? Wcześniej było ich tak wiele... Czy w przyszłości będzie ich tak samo dużo? W którym miejscu tej smutnej osi czasu jesteśmy? Czy jest jakaś inna oś czasu? Bez przemocy?
Niemieccy socjologowie, Max Horkheimer i Theodor Adorno, badali zjawisko poddania się autorytaryzmowi w Niemczech przed II wojną światową. W ramach warsztatu z uczestnikami i uczestniczkami projektu „68 obcych osób” porównujemy wyniki ich prac z naszymi odczuciami o Polsce i świecie w roku 2018. Wyniki tej konfrontacji staną się librettem działania, które zostanie zaprezentowane w przestrzeni wystawy „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Premiera projektu miała miejsce w lipcu 2018 roku, teraz – na pożegnanie z wystawą "Obcy w domu. Wokół Marca '68" – pragniemy zaprosić publiczność na jeszcze jedno spotkanie z tą społeczną formą wypowiedzi o współczesnych znaczeniach treści wystawy.
"68 obcych osób. Instalacja o przemocy na głosy i ruch" na rocznicę Marca ’68:
Realizacja:
- Grzegorz Laszuk (Komuna // Warszawa) – reżyseria
- Weronika Pelczyńska – choreografia
- Bartek Rączkowski – muzyka
- Wiktor Zmysłowski, Adrian Cognac – współpraca wideo
- Ewa Chomicka – koordynatorka projektu
Występuje: 68 obcych osób
Partner projektu: Komuna // Warszawa
Więcej o wystawie "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" >>