Wystawy
23.09.2018

68 obcych osób – performens na wystawie "Obcy w domu. Wokół Marca '68"

68 obcych osób, Muzeum POLIN, Grzegorz Laszuk
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Reżyser Grzegorz Laszuk stawia pytania, czy wydarzenia Marca ’68 były po prostu kolejnym momentem przemocy w historii człowieka. Czy do podobnych wydarzeń dojdzie w przyszłości? Uczestnicy będą mogli porównać swoje odczucia dotyczące sytuacji w Polsce i na świecie z opiniami uczestników warsztatów, które poprzedzały performens.

  • 23 września (niedziela), godz. 20.30

A jeśli wydarzenia Marca ’68 były kolejnym punktem na nieskończonej drodze przemocy przez historię człowieczeństwa? Wcześniej było ich tak wiele... Czy w przyszłości będzie ich tak samo dużo? W którym miejscu tej smutnej osi czasu jesteśmy? Czy jest jakaś inna oś czasu? Bez przemocy?

Niemieccy socjologowie, Max Horkheimer i Theodor Adorno, badali zjawisko poddania się autorytaryzmowi w Niemczech przed II wojną światową. W ramach warsztatu z uczestnikami i uczestniczkami projektu „68 obcych osób” porównujemy wyniki ich prac z naszymi odczuciami o Polsce i świecie w roku 2018. Wyniki tej konfrontacji staną się librettem działania, które zostanie zaprezentowane w przestrzeni wystawy „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Premiera projektu miała miejsce w lipcu 2018 roku, teraz – na pożegnanie z wystawą "Obcy w domu. Wokół Marca '68" – pragniemy zaprosić publiczność na jeszcze jedno spotkanie z tą społeczną formą wypowiedzi o współczesnych znaczeniach treści wystawy.

"68 obcych osób. Instalacja o przemocy na głosy i ruch" na rocznicę Marca ’68:

Realizacja:

  • Grzegorz Laszuk (Komuna // Warszawa) – reżyseria
  • Weronika Pelczyńska – choreografia
  • Bartek Rączkowski – muzyka
  • Wiktor Zmysłowski, Adrian Cognac – współpraca wideo
  • Ewa Chomicka – koordynatorka projektu

Występuje: 68 obcych osób

Partner projektu: Komuna // Warszawa

Więcej o wystawie "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" >>